Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Zavedenie eura bolo podľa Talianov chybou

Zavedenie eura je verejnosťou vnímané čoraz negatívnejšie. Potvrdzuje to aj nedávny prieskum Eurobarometra. Podľa neho považuje zavedenie eura za pozitívnu udalosť už len 43 % Talianov, zatiaľ čo ako chybu vníma prijatie …

Zavedenie eura je chyba

… eura až 47 % z nich. Rovnako negatívne je zavedenie eura vnímané na Cypre. Napriek tomu pokladá prijatie eura za pozitívnu vec pre ich krajinu ešte stále viac ako 50 % ľudí. Táto podpora však nemusí vydržať naveky.

Ako veľmi majú ľudia radi euro

Euro tak pomaly, ale isto stráca svoju popularitu vo viacerých krajinách eurozóny.

Hoci väčšina obyvateľov niektorých krajín nesúhlasí s tým, že by im euro pomohlo, pri dopade na Európsku úniu ako celok je situácia trochu iná. V každej jednej z 18 krajín eurozóny si totiž väčšina ľudí myslí, že euro fungovaniu Európskej únie pomohlo.

V sumáre považujú euro za prospešné pre eurozónu až zhruba dve tretiny obyvateľov eurozóny.

Zavedenie eura bez referenda

Ani klesajúca popularita však nezastavila zavádzanie eura v nových krajinách. Tento rok bolo euro zavedené v Lotyšsku a na budúci rok sa zavedie v Litve.

No zatiaľ čo politici tieto zmeny vo veľkom vítajú, obyvatelia týchto krajín nimi veľmi nadšení nie sú. Podľa prieskumov totiž väčšina obyvateľov so zavedením eura nesúhlasila.

Niekto by mohol navrhnúť, že vlády týchto krajín mali ešte pred zavedením eura usporiadať o zmene meny referendum. Nič také sa však nestalo, keďže euro je politický projekt a demokracia pri ňom nie je žiadúca.

Koniec koncov, v žiadnej krajine eurozóny sa nikdy o prijatí eura nehlasovalo v referende.

Túto možnosť dostali len Dáni a Švédi a v oboch prípadoch prijatie eura nebolo schválené. Zavedenie eura tak už od jeho začiatkov sprevádzali nedemokratické praktiky a neveľká popularita.

Zdroj:
1. http://www.bloomberg.com/news/2014-10-29/eu-transaction-tax-bid-falters-on-revenue-disagreement.html

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.