Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Zatvorenie hraníc | Utečenecká dráma pred samitom – Richard Sulík u Anne Will / ARD-Das Erste

Zatvorenie hraníc | Richard Sulík sa dňa 6.3.2016 zúčastnil politickej talkshow Anne Will, ktorú vysiela nemecká stanica ARD/Das Erste. Témou diskusie bolo „Utečenecká dráma pre samitom – dá sa ešte Európa zachrániť?“. Ďalšími hosťami relácie boli spolkový minister spravodlivosti Heiko Maas, rakúsky minister zahraničných vecí Sebastian Kurz, Katja Kipping zo strany Die Linke …

 • Celý záznam (v nemčine) politickej talkshow u Anne Will >>
 • … a Kathrin Göring-Eckardt za stranu Die Grünen.

  Richard Sulík v diskusii opätovne vysvetľoval dôležitosť zatvorenia macedónsko-gréckej alebo turecko-gréckej hranice. Snaha o dosiahnutie spoločných európskych riešení počas samitov Európskej rady za uplynulé mesiace opakovane zlyháva, aj preto je sa hľadá odpoveď na úrovni menších celkov ako je V4, a aj preto začínajú logicky pristupovať niektoré krajiny k hľadaniu vlastných riešení, ako napríklad Rakúsko – zatvorenie hraníc.

  Množstvo problémov podľa neho vyplýva práve z nedodržiavania dohôd a zmluvných povinností. Voči Grécku sa už neuveriteľných 6 rokov vedie infringement kvôli nedodržiavaniu povinností vyplývajúcich zo Schengenskej dohody. Európska komisia v tejto veci podľa Richarda Sulíka zaspala a nekoná, ako sa od nej očakáva. Európska únia je zmluvným spoločenstvom a štáty sú povinné dodržiavať dohody. Žiaľ, politické elity ich opakovane a pravidelne porušujú.

  Krajšie slová pre zatvorenie hraníc

  Anne Will: Boli by ste za to, aby Slovensko povedalo, že „balkánska trasa“ by mala zostať uzavretá? To ako prvý krok, a potom sa môžeme rozprávať o európsko-tureckom riešení, o ktorom rozprávajú viacerí?

  Richard Sulík: Zatvorenie hraníc, teda riešenie musí nastať tam. Nie tu, ale práve tam. Či na macedónsko-gréckej alebo turecko-gréckej hranici. Nám je jedno, ktorá hranica bude zatvorená. Ale pán Maas, keď hovoríte, že je potrebné nájsť riešenie, to sú iba krajšie slová pre zatvorenie hraníc. Dešifrované to znamená, že hranice musia byť uzatvorené. A tým ľuďom by sme mali pomôcť, aby neumierali. A to je politika, ktorú popisuje pán Kurz, aj keď možno inými slovami.

  Zatvorenie hraníc a utečenecké kvóty - SulíkA je to politika, s ktorou súhlasí aj Slovensko, a nielen Slovensko, ale celá Vyšehradská štvorka, ktorá sa dala dokopy práve preto, že v tomto Európa úplne zlyhala. Bol predsa samit v decembri, potom v januári, potom vo februári. Trikrát sa nedospelo k žiadnemu záveru. Európa je zmluvné spoločenstvo. Keď sa nedodržiavajú zmluvy, a keď sa pravidelne porušujú, tak sa nemôžeme čudovať, že neexistuje európske riešenie. A takisto sa nedá čudovať tomu, že jednotlivé štáty, ktorých sa to priamo dotýka, ako napríklad Rakúsko, začnú tiež zatvárať hranice. To, že tieto štáty zatvárajú hranice, je neúprosná logika. Aj to, že rakúsky kancelár pán Faymann zmenil názor, lebo nemá žiadnu inú možnosť.

  Anne Will: Môžem? Pýtam sa pána Sulíka práve na otázku prerozdeľovania. Bude teda Slovensko spolupracovať so zvyškom krajín V4 v otázke služby a protislužby Turecku? Tou protislužbou by bolo, že Európa cez kontingenty príjme veľký počet utečencov.

  Richard Sulík: Nie, myslím si, že vo Vyšehradských štátoch nie je ochota na kontingenty alebo utečenecké kvóty.

  Grécko nedodržiava pravidlá

  Chceme Turecku platiť za niečo, o čom tvrdíme, že to nemôžeme robiť sami, čo je zatvorenie hraníc. Čiže je to trochu pokrytecké. A po druhé, voči Grécku bol už v novembri 2009 začatý „infringement“, lebo nedodržiavalo svoje povinnosti vyplývajúce zo Schengenskej dohody. O pol roka neskôr, na jar 2010, Európska komisia konštatovala, že Grécko nedodržiava pravidlá. Už ubehlo 6 rokov. Európska komisia spala namiesto toho, aby konala a napríklad vylúčila Grécko zo schengenského priestoru. A posledná veta: Grécko nehraničí so žiadnou krajinou Schengenu.

  Zastavte peniaze z EÚ

  Heiko Maas: Rád by som niečo povedal na pána Sulíka k jeho slovám do bitky. Hovorili ste o pokrytectve v tej celej debate o utečencoch. Viete, čo mi príde ako pokrytecké? Profitovať na všetkých výhodách EÚ, ale keď ide o prevzatie zodpovednosti, tak sa schovávate.

  Richard Sulík: Tak Slovensko platí do rozpočtu jednu miliardu ročne a dostáva, teda presnejšie má nárok, na približne tri miliardy. Nie všetko je to ale využívané. A tieto peniaze priniesli do našej krajiny strašne veľkú korupciu. Ale áno, to sú peniaze, ktoré vyzerajú, že nikomu nepatria, lebo prichádzajú z EÚ.

  Heiko Maas: Nechcete utečencov, chcete zatvárať hranice, nechcete peniaze…

  Richard Sulík: Zastavte tieto peniaze! Som prvý, kto by bol za.

  Európa je zmluvné spoločenstvo

  Anne Will: Pán Sulík, rozumiete pod Európou hodnotové spoločenstvo?

  Európa je zmluvné spoločenstvo - SulíkRichard Sulík: Viete, stále počúvam, že Európa je solidárne spoločenstvo, ale to nie je pravda.  Článok 125 Lisabonskej zmluvy hovorí, že každý členský štát je zodpovedný za vlastné dlhy. To je opak solidárneho spoločenstva. Európa nie je v prvom rade solidárne spoločenstvo, ale zmluvné spoločenstvo: clara pacta, boni amici. Zmluvy sa musia dodržiavať. Politické elity ich ale, žiaľ, opakovane a pravidelne porušujú.

  Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

  Autor článku Richard Sulík

  Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.

  Komentáre

  1. Alex says:

   Dobrý deň
   Výborný koment pán Sulík, veľa šťastia v Euro parlamente. Veľká škoda, že nás nemôžete reprezentovať už aj doma, ako nový predseda vlády, ale veď na budúce sa nám to podarí a voľby na Slovensku so 100% určitosťou vyhráme.

  2. Joseph says:

   Lieber Herr Sulik,
   Lieber Richard!

   Vor einer Woche wusste ich nicht einmal, dass es dich gibt! Nach dem letzten Anne Will-Talkshow (im ARD) habe ich mir alle Interviews, Talkshaws mit dir angeschaut bzw angehört. Was sagt man! Endlich ein nüchterner Kerl im EU-Parlament! Dein Einsatz in Brüssel ist SEHR WICHTIG und sehr geschätzt. Wir werden in Europa nie weiterkommen, wenn wir unsere Gesetzte und Regel nich einhalten. Du hast völlig recht: die EU ist eine Vertragsgemeinschaft, nichts anders, was die Elite auch behaupten mag. Ich schätze sehr deinen Mut, wenn du auch die grossen Politiker der BRD daran erinnerst. Nur so weiter!

   Zum Schluss möchte ich dir alles Gute aus Schweden, wo ich seit langem wohne, wünschen,

  3. Martin says:

   Dobry den,

   Zabudli ste link na celu debatu.
   https://m.youtube.com/watch?v=SLux88whfjo

  4. Tomáš says:

   Mna by hlavne zaujimalo v ktorej zmluve v ramci EU je napisane, ze sme solidarne spolocenstvo resp. ze ta “solidarita” ma byt s celym svetom. A ked uz sme solidarni. Preco nie sme solidarni aj s inymi krajinami? Ved aj inde ludia trpia? Ved rozdajme vsetkym rovnako aby sme boli v rovnakych problemoch ako cely treti svet.
   A ked uz sa porusuju zmluvy, preco sa teda nejake robia? Naco tie zmluvy su ked sa nedaju zalovat strany za ich porusovanie? Tymto sa tie zmluvy stali uplnym zdrapom papiera.

  5. carita3120 says:

   Sehr geehrter Herr Sulik, vielen Dank für Ihren eindrucksvollen Beitrag in dieser TV-Sendung. Dass die deutschen Grünen im wahrsten Sinne des Wortes hinter dem Mond leben, erkennt man schon daran, dass die unsägliche Frau Göring-Eckart Ihren privaten Hintergrund, nämlich den Aufenthalt Ihrer Familie in Deutschland, in der Sendung zu thematisieren versuchte: Diese Frau hat in der Tat immer noch nicht begriffen, worin der Unterschied besteht zwischen: (1) einer unkontrollierten Einwanderung von Millionen ohne Pass und sichere Identität, meistens ohne Bildung und ohne Chancen auf Eingliederung in den Arbeitsmarkt in einer postindustriellen Gesellschaft, dazu noch aus einem anderen Kulturkreis, und (2) einer bewussten, individuellen Entscheidung, die akademisch gebildete Bürger eines benachbarten europäischen Landes in voller Verantwortung für sich getroffen haben.

  6. Pan Sulik budte stale takto uprimny a otvorte v EP a celej Europe oci. Pred arabmi sa musime branit, pozrime sa do minulosti. Som rada, ze tentoraz mame susedou madarov. Oni ako prvi v EU sa nezlakli .
   Boze a kolko predkov sa musi v hrobe obracat, ked vidia ako si tu muslimov usadzame. Musime sa branit ja a vy mame rodinu. Taka Merkelova je sama bez deti Jej nezalezi na buducnosti Europy. Nezanecha tu potomkov, my ano. Musime Europu branit.

  7. Peter says:

   Dobry den. Poviete zo sto veci jednu ktorej sa mozu pokrytci chytit a to aj urobili. Su to vydieraci co nevedia vyriesit situaciu, emancipovane politicky a Maas , by som onho bicykel neoprel.Pani Eckhard by mohla tiez precitnut do reality konecne a Katja Kipping, prezidentka klubu nespravodlivo plesatych, emancipovana feministka cele zle keca keca a nic z toho uplakana obvinuju nas bo nam zavidia a vydieraju nas a Maas s tou poznamkou prekrocil medze si mal odpustit posuk jeden. aj tu pri frankfurte zmarili pokus o atentat nedavno styria utecenci ale na zaciatku ste im dali ze nech idu silvestrovat do kolina palec hore im padla sanka ste ich vytocil hehe super ved je to pravda

  8. Marcus says:

   Sulik je najlepší….:-)

  9. jura says:

   Bravo! Cetl jste, co z Vas udelal Spiegel (a nejen)? http://www.spiegel.de/kultur/tv/anne-will-zum-eu-gipfel-wir-brauchen-die-tuerkei-aber-wir-sind-nicht-erpressbar-a-1080957.html
   Popravde, zrovna toto me utvrdilo v tom, ze jsem udelal pro sve zdravi velmi dobre, kdyz jsem Spiegel po Fukusime prestal cist.

  10. Dobry den p. Sulik,
   z Mnichova Vas pozdravuje Andrea. Pozrela som si diskusiu Anne Will na ARD v nedelu vecer. Kazda takato diskusia v nemeckej televizii a uz ich je naozaj nekonecne mnozstvo sa pre tych, ktori obhajuju vacsinovy nazor ludi, ci uz v Nemecku alebo aj na Slovensku alebo v Rakusku konci utokom na nesolidarnost, ci pokrytectvo. Pan Heiko Maas, kedze nevie, co ma povedat, tak utoci na Vas p. Sulik ako Slovensko profituje z EU, ale v otazke utecencov sa zbavuje zodpovednosti. Ved nech sa vyjadri, co on konkretne robi preto. aby sa tento problem riesil. Ved je super stale obvinovat tie staty, ktore robia vlastne opatrenia proti tomu, co nelogicky pani Merkelova zacala. S nikym, so ziadnym statom sa pred touto uteceneckou krizou nedohodla na rieseniach a teraz mame v Europe vysledok. Ved je vsetko krasne prehlasovat “My to zvladneme” a zachranovat vsetkych utecencov sveta. bez konceptu, rieseni, kde pojdu tito ludia. Ved niekto to za mna urobi. Predtym, ako sa zacnem hrat na Zachrankynu sveta, tak si musim uvedomit, ci mozem taketo kroky uskutocnit vo vlastnom state, v okolitych statoch v Europe. A ked uz tak vyjednava s Europou, hlavny problem je stale niekde inde, zodpovedni politici, ktori od zaciatku vedu tuto vojnu a pokracuju v nej, ti stale mlcia.
   Andrea, Mnichov