Záchrana bánk bola počas celého priebehu krízy eura veľkou témou. Najskôr prebiehala v réžii jednotlivých krajín. Ak hrozil bankám v nejakej krajine krach, tak ich daná krajina zachránila, pričom táto záchrana bánk bola platená len …
… z vreciek daňovníkov danej krajiny. Samozrejme, aj pomoc pre Grécko možno skôr považovať za záchranu nemeckých a francúzskych bánk ako za záchranu samotného Grécka. EÚ však stále nemala žiaden systémový mechanizmus, ako by mohli byť banky zachraňované z peňazí daňovníkov celej EÚ. To sa však začína meniť.
Záchrana bánk za peniaze všetkých ľudí
Prvou veľkou zmenou bolo umožnenie trvalému eurovalu, aby pomáhal nielen problémovým krajinám, ale aj problémovým bankám. Druhou, v tomto prípade obrovskou zmenou, je vytváranie bankovej únie. Tam Európska únia dosiahne to, čo sa jej (zatiaľ) nepodarilo pri rozpočtoch jednotlivých krajín. Európske banky sa dajú dokopy, pričom v rámci potreby si medzi sebou budú banky presúvať peniaze. Záchrana bánk v Španielsku tak pôjde napríklad na úkor zdravých bánk na Slovensku.
Banková únia je však ešte ďaleko a záchrana bánk nepočká. Čo teda vymyslieť? Nový záchranný mechanizmus, tento raz s ešte väčším morálnym hazardom ako čokoľvek, čo tu kedy bolo. Európska únia zvažuje, že vytvorí nástroj s názvom „Rovnováha platieb“. Ten automaticky rekapitalizuje banky, ktoré zlyhajú v stress testoch ECB. Ak teda banke bude hroziť nebezpečenstvo, nemusí sa snažiť zlepšiť svoj stav, aby stress testami prešla. Práve naopak. Nepustí sa do reštrukturalizácie, ale bude sa snažiť, aby sa pred ECB ukázala v tom najhoršom možnom svetle. Následne ju ECB zachráni za peniaze ostatných. Toto je mechanizmus, ktorý banky priamo vedie k tomu, aby sa správali nezodpovedne. Dostať peniaze alebo sa skladať na záchranu iných? Banky v tom budú mať jasno. Záchrana bánk na úkor iných bude taká jednoduchá, ako ešte nikdy.
1. http://www.bloomberg.com/news/2013-09-25/eu-mulls-68-billion-fund-to-aid-non-euro-banks.html