Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Jens Weidmann si dovolil čosi nehorázne | Sulik.sk
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Weidmanna podržal Goethe

Šéf nemeckej Bundesbank Jens WeidmannŠéf nemeckej Bundesbank Jens Weidmann si dovolil nehorázne. Konal ako mu prikazuje zákon, konkrétne zákon o Spolkovej banke, §3 – prednostný cieľ Bundesbank je zabezpečiť cenovú stabilitu. Nehoráznosť tohto konania spočíva v tom, že si to Weidmann dovolil v rozpore s líniou samozvaných „záchrancov“ eura. Tí chceli, aby aj on súhlasil s neobmedzenými výkupmi dlhopisov Španielska, Talianska a pod., čo Weidmann odmietol. So svojim postojom ostal v rade ECB úplne sám, nepridal sa ani druhý zástupca Nemecka Jörg Asmussen a ani zástupca Slovenska Jozef Makúch (ktorý je v ECB vnímaný ako kolesík, a preto neprekvapuje, že hlasoval ako si „záchrancovia“ želali).

Od Weidmanna sa dištancoval aj nemecký minister financií a nepodržala ho ani Angela Merkelová.

To sa skratka stáva v dobe, kedy sa zásady a morálka nenosia. Zato kto Weidmanna podržal – nikto iný ako Johann Wolfgang von Goethe, jeden z najväčších Nemcov, ktorý sám sa stal v roku 1782 ministrom financií kniežactva Weimar. A tak v rámci úvodnej reči ku „Goethe-Festwochen“ citoval v utorok Weidmann Goetheho: „Ich habe satt das ewige Wie und Wenn, es fehlt an Geld, nun gut, so schaff es denn.“ (Mám po krk večného Ako a Kedy, chýbajú peniaze, tak dobre, vytvor ich).

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.