Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Vystúpenie z EÚ – Dáni chcú referendum po vzore Britov
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Vystúpenie z EÚ – Dáni chcú referendum po vzore Veľkej Británie

Kedysi bolo vystúpenie z EÚ akéhokoľvek štátu priam nepredstaviteľné. Dnes je táto téma na každodennom pretrase. A ak Briti vo svojom referende zahlasujú za vystúpenie z EÚ, môže sa dokonca stať skutočnosťou. Navyše, netrvalo dlho …

Vystúpenie z EÚ a Dánsko

… a začínajú sa potvrdzovať hrozby, ktoré britské vystúpenie z EÚ môže spôsobiť. Jednou z nich je podnet pre ďalšie štáty EÚ, aby z Európskej únie vystúpili tiež alebo minimálne o tom hlasovali. Okrem Holandska, ktoré už svojím referendom vystavilo účet Európskej únii, je ďalším adeptom Dánsko. Dáni totiž požadujú rovnaké referendum o vystúpení z EÚ, aké sa uskutoční 23. júna vo Veľkej Británii.

Dáni sú z EÚ unavení

Dánska prieskumná agentúra uskutočnila prieskum, podľa ktorého až 42 % Dánov volá po referende o vystúpení z EÚ. Vo februári to pritom bolo iba 37 %. Predseda pravicovej Dánskej ľudovej strany Kristian Thulesen Dahl sa k výsledkom prieskumu vyjadril:

„Myslím, že je to veľmi povzbudzujúce a ilustruje to, že mnohí Dáni sú unavení zo spôsobu, akým Európska únia pracuje.“

Iste, podobné vyjadrenia nie sú prekvapujúce, ak pochádzajú z úst predstaviteľa takej protiimigračnej strany, akou Dánska ľudová strana je. Ale podľa slov Thulesa Dahla, ich strana, ktorá je spolu s Cameronom súčasťou Európskych konzervatívcov a reformistov v Európskom parlamente nepožaduje vystúpenie z EÚ, ale opätovné prerokovanie podmienok členstva krajín v EÚ.

Na druhej strane, zástupca euroskeptickej Červeno-zelenej aliancie Dánska Soeren Soendergaard vymedzil lehotu pre uskutočnenie dánskeho referenda o vystúpení z EÚ na jeden rok. Ako povedal:

„Dánsko nikdy nemalo referendum o EÚ. Briti jedno budú mať, a preto nastal čas, aby sme jedno mali tiež.“

Vystúpenie z EÚ – téma číslo jeden

Aktuálny prieskum volajúci skôr za dánske vystúpenie z EÚ logicky názorovo rozdeľuje politickú scénu. Zatiaľ čo sociálni demokrati považujú hlasovanie za dánske vystúpenie z EÚ za extrémne zlý nápad, vládna liberálna strana Venstre má zdržanlivý prístup a čaká, ako sa situácia vyvinie po britskom referende o vystúpení z EÚ.

Dánsko je však výrazne euroskeptickou konštitučnou monarchiou s najtvrdšou protiimigračnou politikou a štedrým sociálnym systémom.

Je preto vysoko pravdepodobné, že dánski politici hlas svojho ľudu neodignorujú a referendum, v ktorom Dáni budú mať možnosť odovzdať svoj hlas proti alebo za vystúpenie z EÚ, bude pri rozhodovaní o ďalšom smerovaní krajiny aj naďalej patriť k témam číslo jeden.

Zdroj:
1. https://euobserver.com/institutional/133738

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Silvia Šimeková

Asistentka Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.