Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ – Osočovanie nepomôže
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ – Zastrašovanie nepomôže

Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ – Výsledky júnového referenda vo Veľkej Británii poriadne zamiešali karty. Napriek tomu, že mnohí tušili, že sa vystúpenie Veľkej Británie z EÚ môže stať skutočnosťou, viacerí tomu do poslednej chvíle …

Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ a osočovanie

… neverili. Rozhodnutie Britov v prospech Brexitu ale spustilo lavínu vzájomných výčitiek. Navyše, mnohí odborníci sú ešte stále presvedčení, že Briti si to so skutočným vystúpením Veľkej Británie z EÚ napokon predsa len ešte rozmyslia.

EÚ sa pustila do zastrašovania

Keď sa európski predstavitelia v nočných hodinách z 23. na 24. júna dozvedeli, že Briti sa naozaj rozhodli pre vystúpenie Veľkej Británie z EÚ, neskrývali svoje zdesenie. Napriek tomu verejne prejavovali ľútosť a rešpekt voči britskému želaniu.

Zároveň sa ale zaviazali, že nebudú viesť žiadne rokovania o budúcich vzťahoch medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ, pokiaľ David Cameron oficiálne nepristúpi ku spusteniu článku 50 Lisabonskej zmluvy, ktorý vystúpenie Veľkej Británie z EÚ upravuje.

Okrem toho čelní predstavitelia EÚ vyslovili podmienku o nutnosti akceptácie všetkých štyroch slobôd, pokiaľ bude chcieť mať Britániu umožnený prístup k voľnému trhu. Ako povedal predseda Európskej rady Donalda Tuska:

„Dúfame, že Veľká Británia v budúcnosti zostane našim blízkym partnerom. Ale európski lídri jasne naznačili, že prístup na jednotný trh znamená akceptovanie všetkých štyroch slobôd vrátane slobody voľného pohybu. Naše slobody nezapredáme a žiadny voľný trh à la carte nebude.“

Európska únia týmto jasne stanovila, ako má vystúpenie Veľkej Británie z EÚ vyzerať a bez začatia akýchkoľvek rokovaní sa pustila do zastrašovania.

Britom je pritom určite jasné, že Európska únia si tentokrát nenechá diktovať podmienky, hoci doteraz mali Briti vždy vyjednané isté výnimky. Napokon, dohodnúť sa na korektných vzťahoch aj po vystúpení Veľkej Británie z EÚ, je predsa v záujme oboch subjektov.

Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ – hádky a osočovanie nepomôžu

Ďalej prišlo na rad osočovanie. Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker sa najskôr pustil do Davida Camerona za to, že svoje odstúpenie avizoval až na október a do rokovaní o vystúpení Veľkej Británie z EÚ sa zatiaľ nijako nehrnie.

Prečo by aj mal? Cameron je predsa odporcom vystúpenia Veľkej Británie z EÚ o svoje rozhodnutie o vyhlásení referenda už zrejme dávno oľutoval.

Neskôr ale Juncker nešetril kritikou voči stúpencom Brexitu za to, že nemajú „po-referendový“ plán. Akoby ho Európska únia mala. Taktiež čaká len na to, čo sa bude diať.

Navyše, mnohí odborníci sú presvedčení, že k vystúpeniu Veľkej Británie z EÚ vôbec nedôjde.

Podľa ekonomického prieskumu si zo 63 obchodných a ekonomických lídrov iba 37 % opýtaných myslí, že Veľká Británia z EÚ naozaj vystúpi.

Či už teda Brexit nastane alebo nie, hádky, osočovanie, zastrašovanie či obviňovanie určite situácii nepomôžu. Jediné, čomu pomôžu, bude nárast extrémizmu.

Ako povedal T.G. Masaryk: „Demokracia je diskusia“, a to treba rešpektovať aj v prípade vystúpenia Veľkej Británie z EÚ.

Zdroj:
1. https://www.theparliamentmagazine.eu/articles/news/uk-again-warned-eu-leaders-no-access-internal-market-without-freedom-movement
2. http://www.aktuality.sk/clanok/353939/komentar-petra-bardyho-hnus-a-bieda-nasho-parlamentu/?utm_source=slovnik.sk&utm_medium=zona-section&utm_content=stred-text&utm_campaign=cross

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Silvia Šimeková

Asistentka Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.