Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Nóri varujú: Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ sa Britom páčiť nebude

Prípadné vystúpenie Veľkej Británie z EÚ sa vraj Britom v konečnom dôsledku vôbec nemusí páčiť. Ani tým, ktorí by za vystúpenie Veľkej Británie z EÚ skutočne hlasovali. Táto zlá správa od nórskej premiérky Erny Solberg určite …

Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ a Nórsko

… Britov nepoteší. No ako upozorňujú skúsení, nebyť členom Európskej únie nie je až také výhodné, ako by sa mohlo zdať. Dôvody, prečo premiérka Nórska neodporúča Britom zahlasovať za vystúpenie Veľkej Británie z EÚ, prezradila v rozhovore pre Politico.

Cena za „nečlenstvo“ v EÚ je privysoká

Erna Solberg upozorňuje, že Nóri platia vysokú cenu za to, že nie sú pri jednom stole s členskými štátmi, keď sa prejednávajú ďalšie rozhodnutia Európskej únie.

Preto sa podľa nej Britom vystúpenie Veľkej Británie z EÚ nebude páčiť.

Nóri sú od roku 1994 členmi Európskeho hospodárskeho priestoru. To im garantuje voľný prístup k vnútornému trhu Európskej únie, a teda voľný pohyb služieb, tovarov a pracovných síl medzi Nórskom a EÚ. Cena za tento „luxus“ je však privysoká. Nóri museli prijať veľké množstvo európskej legislatívy, bez toho, aby na jej tvorbu mali nejaký vplyv.

A to ešte nie je všetko. Nórsko tiež patrí k stálym prispievateľom do európskeho rozpočtu. Len za rok 2015 sa celkové finančné príspevky Nórska vyšplhali na takmer 6 miliónov eur. Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ by tak mohlo mať podobný scenár.

Prečo Nórsko vystúpenie Veľkej Británie z EÚ neschvaľuje

Hoci väčšina Nórov nie je členstvu v Európskej únii naklonená a mnoho Britov vníma súčasný vzťah Nórska a EÚ ako potenciálny model v prípade vystúpenia Veľkej Británie z EÚ, Oslo v tom vidí dlhý zoznam nedostatkov.

Ak by sa totiž vystúpenie Veľkej Británie z EÚ stalo realitou, Briti by stratili vplyv v Bruseli, nemohli by sa zúčastňovať na spoločných rokovaniach členských štátov a ak by chceli získať prístup na voľný trh, museli by tak či tak prijať mnohé európske pravidlá.

„Takýto spôsob spojenia bude pre Britov náročný, pretože potom bude rozhodovať Brusel, bez toho, aby mohli Briti do rozhodovacieho procesu zasiahnuť,“

myslí si Nórska premiérka. Oslo má taktiež vlastný dôvod, prečo vystúpenie Veľkej Británie z EÚ neschvaľuje. Nóri sa totiž dlhodobo spoliehajú na snahu londýnskeho voľného trhu udržiavať zasahovanie Európskej únie pod kontrolou. A ako sa bývalý nórsky minister zahraničia Vidar Helgesen vyjadril:

„Je pre nás dôležité, že máme trhovo orientované členské štáty, ktoré sa zameriavajú na obmedzenie regulácií a Briti k nim definitívne patria.“

Nórska premiérka sa navyše sťažuje, že Nóri sú často v Bruseli nútení konať ako „lobistická organizácia“, čo pri vyjednávaniach nie je vždy zárukou úspechu. Aj to by mal byť pre Britov ďalší argument na zváženie, pre ktorý by za vystúpenie Veľkej Británie z EÚ hlasovať nemali.

Podľa väčšiny dostupných indícií by totiž vystúpenie Veľkej Británie z EÚ mohlo mať pre Britov skôr nepríjemné následky.

Zdroj:
1. http://www.politico.eu/article/eu-referendum-look-before-you-leap-norways-pm-tells-brexiteers/

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Silvia Šimeková

Asistentka Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.