Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ – Európa nemá plán B
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Na vystúpenie Veľkej Británie z EÚ žiadny plán B neexistuje

Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ je s blížiacim sa britským referendom čoraz reálnejšie. Či napokon po prvýkrát v histórii opustí Európsku úniu jeden z jej členských štátov, Briti rozhodnú 23. júna. Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ …

Vystúpeniu Veľkej Británie z EÚ a plán

… však robí vrásky viacerým európskym činiteľom. V tomto duchu sa niesol aj minulotýždňový Európsky obchodný samit v Bruseli. Na tomto stretnutí obchodníkov a manažérov v rámci Európy predseda Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem varoval, že na vystúpenie Veľkej Británie z EÚ Európa nie je pripravená.

Plán B neexistuje

Ako predseda Euroskupiny a holandský minister financií v súvislosti s vystúpením Veľkej Británie z EÚ upozornil:

„Hovoriť o pláne B znie, akoby taký plán bol pripravený. Ale nič také neexistuje. Uvidíme, čo 24. júna urobíme.“

Dijsselbloem si zároveň myslí, že neexistuje odpoveď, ktorú by v prípade vystúpenia Veľkej Británie z EÚ všetky členské štáty považovali za náhradný plán. V súčasnosti sa podľa neho totiž vedú dve paralelné debaty.

Prvá z nich je racionálna a zameriava sa najmä na ekonomické pre a proti prípadného vystúpenia Veľkej Británie z EÚ. Druhá debata nie je až taká racionálna. Nesie sa v znamení Britského vplyvu na Európu a svet a vzťahuje sa skôr na migráciu a bezpečnosť.

Európski lídri by preto podľa Dijsselbloema nemali hovoriť iba o tej racionálnej časti debaty, ale mali by radšej klásť dôraz na pocity voličov.

Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ je reálnejšie ako kedykoľvek predtým

Vystúpeniu Veľkej Británie z EÚ chce predseda Euroskupiny zabrániť presviedčaním voličov, že Európska únia má migráciu aj bezpečnosť pod kontrolou. To bude však náročná úloha, keďže pravdou je presný opak.

Navyše, príčinou referenda o vystúpení Veľkej Británie z EÚ nie je len migrácia, ale najmä dlhodobý diktát z Bruselu, ktorý ľudí obmedzuje.

A hoci si Dijsselbloem začína uvedomovať nevyhnutnosť reformy EÚ, o žiadnej skutočnej reforme v súčasnosti reč nie je. No vystúpenie Veľkej Británie z EÚ je reálnejšie ako kedykoľvek predtým.

Zdroj:
1. https://euobserver.com/institutional/133682

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Silvia Šimeková

Asistentka Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.