Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ a nočná mora Francúzov
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ | Francúzsko sa bojí Cameronovho víťazstva

Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ je v súčasnosti asi najdiskutovanejšou a zároveň najobávanejšou témou nielen medzi európskymi lídrami. Už o tri týždne, 23. júna, sa totiž uskutoční referendum o vystúpení Veľkej Británie z EÚ.

Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ a Francúzsko

Podľa aktuálnych prieskumov sú síce rozdiely tesné, no mierne vedie tzv. Bremain, teda hlasy volajúce proti vystúpeniu Veľkej Británie z EÚ. Práve stúpenci Bremainu za posledný rok a pol zverejnili množstvo štúdií a štatistík, ktoré hovoria o katastrofických scenároch, ktoré by vystúpenie Veľkej Británie z EÚ prinieslo. No nie všetci túžia po tom, aby Veľká Británia zostala súčasťou európskej dvadsaťosmičky aj naďalej. Podľa nedávnych vyjadrení sú za vystúpenie Veľkej Británie z EÚ okrem zástancov Brexitu aj nektorí Francúzi.

Bremain – nočná mora pre Francúzov

Pre Francúzsko je nočnou morou Veľká Británia pýšiaca sa obnovenou aroganciou v dôsledku úspešnej referendovej kampane vedenej britským premiérom Davidom Cameronom. Svedčia o tom vyjadrenia francúzskej europoslankyne Pervenche Berès patriacej k európskym Socialistom. Ako totiž tvrdí:

„Spojené kráľovstvo bude v Bruseli oveľa odpornejšie, ak zostane v Európe.“

Francúzska politička sa obáva najmä toho, že zotrvanie Veľkej Británie v EÚ posilní Cameronovo líderstvo. Hlasovanie proti vystúpeniu Veľkej Británie z EÚ by kritikovi Európskej únie Davidovi Cameronovi prinieslo väčšiu autoritu tak na domácom poli, ako aj vo vlastnej strane.

Práve to sa však menovanej političke nepáči, pretože keď bol Cameron schopný vyjednať si špeciálne podmienky pre svoju krajinu pred samotným referendom, o to väčšie slovo by mal po ňom a pridávali by sa aj ostatní lídri krajín EÚ, ktorí cítia potrebu nevyhnutnej reformy Európskej únie.

V opačnom prípade, teda ak by skutočne k vystúpeniu Veľkej Británie z EÚ došlo, by Cameron zaručene čelil vysloveniu dôvery v podobe nových volieb. Navyše by musel Anglicko chrániť pred jeho rozpadom. Pretože, ako už avizovali Škóti či Íri, obe krajiny by v prípade vystúpenia Veľkej Británie z EÚ iniciovali referendum o vystúpení zo Spojeného kráľovstva.

Čo prináša vystúpenie Veľkej Británie z EÚ

Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ vo všeobecnosti prináša viac nevýhod ako výhod. Nielenže by Európska únia stratila jedného zo svojich najväčších prispievateľov do európskeho rozpočtu, ale navyše by sa spustila vlna podobných iniciatív o vystúpení z EÚ zo strany ďalších nespokojných členských štátov.

Francúzska politička pani Berès by tak radšej mala prestať pretláčať svoju antipatiu voči Cameronovi a uprednostniť záujmy vlastného ľudu.

Väčšina z 2,5 milióna Francúzov, ktorí odišli do zahraničia len počas minulého roku, totiž našla svoj domov práve v Londýne. A tí po vystúpení Veľkej Británie z EÚ určite netúžia.

Zdroj:
1. http://www.euractiv.com/section/uk-europe/news/french-uncertainty-over-brexit-gives-way-to-fear-of-the-status-quo/

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Silvia Šimeková

Asistentka Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.