Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ a faktor strachu Davida Camerona

Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ │ Európska únia bude tento týždeň čeliť mimoriadne ťažkej skúške. Už o dva dni sa totiž v referende o vystúpení Veľkej Británie rozhodne, či po prvýkrát v histórii Európskej únie niektorý …

Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ a Cameron

… z členských štátov toto európske zoskupenie opustí. Zatiaľ čo svet hľadí na Britov, ako sa vo štvrtkovom referende o vystúpení Veľkej Británie z EÚ rozhodnú, zástancovia Brexitu sa pretekajú so stúpencami Bremainu, kto stiahne na svoju stranu čo najviac nerozhodnutých voličov. Hoci rozdiely sú tesné, aktuálne prieskumy ukazujú, že s malým náskokom vedú odporcovia vystúpenia Veľkej Británie z EÚ. Pripisuje sa to najmä minulotýždňovým udalostiam súvisiacim s vraždou britskej političky Joe Cox, ktorá sa proti vystúpeniu Veľkej Británie z EÚ ostro vyhraňovala.

Jednou nohou mimo Európskej únie

Nedávno ruský prezident Vladimír Putin položil rečnícku otázku, prečo vôbec David Cameron vyhlásil referendum o vystúpení Veľkej Británie z EÚ, keď mu to spôsobuje také problémy?

Nuž, britskému premiérovi sa možno v čase vyhlasovania tohto referenda ani len nesnívalo o tom, že jeho krajina bude tak skoro stáť jednou nohou mimo Európskej únie a čoskoro možno aj oboma. A možno bola dôvodom len snaha o čo najväčší volebný zisk či naplnenie predvolebných sľubov.

Podľa Putina sa Cameron referendom o vystúpení Veľkej Británie z EÚ buď Európe vyhráža, alebo chce niekoho zastrašiť. Cameron sa však hlási k euroskepticizmu a ako sám tvrdí:

„ (…) som skeptický voči niektorým veciam, ktoré Európa robí. Ale nepovedal by som, že to je príčina slabosti v našej kampani. Je to zdroj sily, pretože my sa s ľuďmi staviame na jednu úroveň, čo je niečo, čo druhá strana odmieta robiť.“

Cameron vnáša do kampane faktor strachu

David Cameron je ale mnohými analytikmi kritizovaný za spôsob vedenia kampane proti vystúpeniu Veľkej Británie z EÚ. Terčom výčitiek sa stali najmä jeho výroky na adresu ekonomických oblastí, na ktoré sa jeho pozornosť najviac sústredí.

Cameronovi je vyčítané, že do kampane vnáša „faktor strachu“. Ako dôkaz uvádzajú jeden z jeho „výbušných“ argumentov na adresu situácie po vystúpení Veľkej Británie z EÚ:

„Pospájajte si všetky veci dokopy – dopad šoku, neistoty a trhu – a pod našu ekonomiku položíte bombu.“

Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ bude pre krajinu katastrofou

Na druhej strane, mnohí ekonómovia s Cameronom súhlasia. Približne polovica zahraničného obchodu je totiž riadená Európskou úniou.

A ako tvrdia odborníci, vystúpenie Veľkej Británie z EÚ bude pre krajinu katastrofou.

Samozrejme, prípadné vystúpenie Veľkej Británie z EÚ by sa neudialo zo dňa na deň. Minimálna lehota je dva roky. Či a o koľko sa predĺži, závisí len od britskej schopnosti vyjednávať a schopnosti EÚ ustupovať.

Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ si tak vyžiada nemalú daň. Bez účasti pri finálnych európskych rozhodnutiach sa totiž vyjednáva veľmi ťažko.

Zdroj:
1. http://www.euronews.com/2016/06/21/brexit-remain-focus-on-economy-and-trade/

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Silvia Šimeková

Asistentka Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.