Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 465
Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ – Aký bude ďalší scenár
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ – Ako ďalej, Európska únia?

Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ │ 23. jún 2016 sa nepochybne zapíše do kroniky dejín vývoja európskeho spoločenstva. Európska únia dostala tvrdý úder od britského národa, keď v referende rozhodol o vystúpení Veľkej Británie z EÚ.

Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ a Európska únia

Hneď po oznámení výsledkov sa začala živá diskusia o dôsledkoch vystúpenia Veľkej Británie z EÚ ako pre samotných Britov, tak aj pre Európsku úniu ako takú. Všetky scenáre ohľadom budúceho vývoja Európskej únie, sú však nateraz iba domnienkami. Všetko bude závisieť od prístupu jednotlivých subjektov a najmä politických lídrov pri ďalšom vyjednávaní s Britmi. Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ však rozhodne nepatrí medzi rozhodnutia, s ktorými je možné len tak sa zmieriť.

Európska únia musí ísť ďalej

Za vystúpenie Veľkej Británie z EÚ sa vyslovilo 52 % Britov. Proti bolo 48 %. Svojej funkcie sa okamžite vzdal aj britský premiér David Cameron. Reakcie európskych lídrov na seba nenechali dlho čakať.

V zásade sa všetci zhodujú na tom, že hoci ich vystúpenie Veľkej Británie z EÚ mrzí, rešpektujú vôľu Britov , ale Európska únia musí ísť ďalej. Je jasné, že Európska únia musí ísť ďalej, otázne však je ako?

Teda, či bude Brusel aj naďalej pokračovať vo svojej politike zasahovania do suverenity členských štátov alebo konečne prídu na rad reformy.

V prvom prípade sa EÚ pravdepodobne dočká reťazovej reakcie po vzore vystúpenia Veľkej Británie z EÚ. Presne tej reakcie, od ktorej sa predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz, ale aj predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker dištancujú. Ako totiž Schulz tvrdí:

„Reťazová reakcia, ktorá je všade oslavovaná euroskeptikmi, nenastane.“

EÚ sa možno Britom raz poďakuje

Pán Schulz sa zrejme hlasu ľudu nebojí, hoci by sa mal. A najmä by sa mal konečne prestať vysmievať z euroskeptikov a začať ich slová brať vážne. Pretože potom sa budú smiať euroskeptici aj v iných krajinách ako vo Veľkej Británii, počnúc Holandskom, cez Dánsko, možno Švédsko, ale aj Taliansko, Španielsko, či Francúzsko.

V druhom, tom lepšom prípade, ak Európska únia začne reformovať, odstráni byrokratickú záťaž, rôzne nezmyselné regulácie a zameria sa na to, čo ľudí naozaj trápi, možno sa Britom ešte raz za ich rozhodnutie poďakuje.

Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ – Druhá šanca pre Európsku úniu?

Hoci sa vystúpenie Veľkej Británie z EÚ stalo skutočnosťou, je zaujímavé, že ani jeden z menovaných pánov sa vo svojom prejave nezamýšľal nad tým, prečo sa Briti tak rozhodli. Ani jeden nepoužil slovo „zlyhanie“ alebo „sebareflexia“.

Jediný z lídrov EÚ, ktorý v súvislosti s vystúpením Veľkej Británie z EÚ hovoril o reflexii bol predseda Európskej rady Donald Tusk. Ten okrem neformálneho stretnutia tentokrát už len európskej dvadsaťsedmičky pre tento týždeň navrhol tiež

„začať so širšou reflexiou o budúcnosti našej Únie.“

Aspoň Tuskove slová sa tak javia ako malá iskierka nádeje, že vystúpenie Veľkej Británie z EÚ poskytne Európskej únii druhú šancu na návrat k pôvodným hodnotám. Viac šancí už nebude.

Zdroj:
1. http://www.rte.ie/news/2016/0624/797832-eu-reax/
2. https://euobserver.com/uk-referendum/133987

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Silvia Šimeková

Asistentka Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.

Komentáre

  1. Tomáš Žarošský says

    Jakykoliv socialismus je nereformovatelny. I ten eurosocik. Bohuzel.