Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Vystúpenie Grécka z eurozóny podporovala takmer celá eurozóna

Potenciálne vystúpenie Grécka z eurozóny bolo ešte pred pár mesiacmi veľkou témou. Grékom totiž definitívne dochádzali peniaze na splácanie pôžičiek a jeho vtedajší (a opakovane dnešný) premiér Alexis Tsipras sa tváril, že nechce …

vystúpenie Grécka z eurozóny a ministri

… vykonávať žiadne ústupky. No nakoniec všetko dopadlo „dobre“ a vystúpenie Grécka z eurozóny bolo odvrátené. Až teraz sa však ukazuje, ako málo chýbalo k realizácii tohto alternatívneho scenára.

Populárne vystúpenie Grécka z eurozóny

Zaujímavé informácie ohľadom vystúpenia Grécka z eurozóny povedal nedávno nemecký minister financií Wolfgang Schäuble v rozhovore pre francúzsky denník Libération. Reagoval tak najmä na kritiku, podľa ktorej bol Grexit nasilu tlačený Nemcami:

„Ohľadom toho, či by najlepším riešením pre Grécko bolo opustiť euro, 15 ministrov financií (eurozóny) zdieľalo tento pohľad. Len francúzski, talianski a cyperskí ministri neboli na tejto línii. Preto nikto nemôže hovoriť o nemeckom diktáte.“

Vzhľadom na to, ako sa niektorí z najvyšších predstaviteľov EÚ (napríklad predseda Komisie Juncker) snažili udržať Grécko v eurozóne, je takáto veľká podpora pre jeho vystúpenie prekvapivá.

Žiaľ, ani tento „úspech“ nie je práve dôvodom na radosť.

Odkladanie problémov

Odvrátenie vystúpenia Grécka z eurozóny totiž absolútne nič nevyriešilo.

Dlhy Grécka sú aj naďalej neudržateľné a jeho konkurencieschopnosť nízka, takže ďalšie problémy so splácaním dlhov (a diskusie o jeho osude v eurozóne) sú len otázkou času. Víťazstvo v boji proti vystúpeniu Grécka z eurozóny je tak len ďalším víťazstvom populizmu nad zdravým rozumom.

Zdroj:
1. http://www.liberation.fr/planete/2015/10/19/wolfgang-schauble-il-n-y-a-pas-de-diktat-allemand_1407375

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.