Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Vystúpenie Británie z EÚ má čoraz väčšiu podporu

Vystúpenie Británie z EÚ je medzi britskými voličmi čoraz viac populárne. Zatiaľ čo donedávna významná väčšina z nich vystúpenie Británie z Európskej únie odmietala, podľa posledných prieskumov má už vystúpenie Británie z EÚ …

Vystúpenie Británie z EÚ a referendum

… len mierne nižšiu podporu ako zotrvanie v EÚ. Dôvody sú najmä dva – zmena znenia otázky v referende o členstve Británie v Európskej únii a utečenecká kríza. Je navyše dosť pravdepodobné, že ďalší vývoj situácie s utečencami popularitu Európskej únie v Británii len zníži.

Stále populárnejšie vystúpenie Británie z EÚ

Podľa agentúry ICM by dnes vystúpenie Británie z EÚ podporilo 43 % ľudí, zatiaľ čo za zotrvanie by hlasovalo 40 %.

Medzi pevne rozhodnutými voličmi, ktorých je podľa prieskumu 34 %, má navyše vystúpenie Británie z Európskej únie jasnú podporu. Až 56 % z nich by hlasovalo za vystúpenie, zatiaľ čo za zotrvanie v EÚ by hlasovalo len 23 % z nich.

Zmena názorov

Jedným z dôvodov rastúcej popularity vystúpenia Británie z EÚ je spomínaná zmena znenia referendovej otázky. Otázka v referende o členstve v Európskej únii pôvodne znela:

„Malo by Spojené kráľovstvo zostať členom Európskej únie?“

Pričom ako ponúkané odpovede boli „áno“ alebo „nie“. Táto otázka však bola kritizovaná za svoju údajnú zaujatosť voči zotrvaniu Británie v EÚ. Na základe odporúčania britskej Volebnej komisie tak bude nová otázka formulovaná:

„Malo by Spojené kráľovstvo zostať členom Európskej únie alebo opustiť Európsku úniu?“ Na čo budú môcť voliči odpovedať „zostať“ alebo „opustiť“.

Zrejme najväčšou témou v referende o vystúpení z EÚ budú migranti. V Británii mnohí vnímali ako problém aj migrantov z krajín Európskej únie, pričom práve obmedzenie tejto migrácie bolo hlavnou témou britských euroskeptikov.

Reči o zavádzaní povinných kvót pre migrantov z tretích krajín sú tak pre odporcov Európskej únie v Británii ako červené súkno pre býka.

Ak v dôsledku toho v referende nakoniec zvíťazí vystúpenie Británie z EÚ, utečenci môžu nakoniec Európsku úniu vyjsť poriadne draho.

Zdroj:
1. http://www.dailymail.co.uk/debate/article-3236173/DAILY-MAIL-COMMENT-slam-door-closer-union.html
2. http://uk.reuters.com/article/2015/09/15/uk-britain-eu-poll-idUKKCN0RF1QN20150915
3. http://www.theguardian.com/politics/2015/sep/15/trade-unions-would-back-britains-eu-exit-if-workers-rights-are-eroded

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.