Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Vystúpenie Británie z EÚ môže podporiť aj britský premiér

Vystúpenie Británie z EÚ je zrejme oveľa pravdepodobnejšie, ako sa predpokladalo. Britský premiér David Cameron mal doteraz skôr zdržanlivý postoj k tomu, či by bolo pre Britániu lepšie vystúpenie z Európskej únie, alebo …

Vystúpenie Británie z EÚ a Cameron

… pokračovanie jej členstva. No medzičasom Cameron údajne vyhlásil, že ak nebudú naplnené jeho požiadavky ohľadom obmedzenia prístupu migrantov k sociálnym výhodám, sám vystúpenie Británie z EÚ podporí.

Obmedzenie výhod pre migrantov

Migrácia je a bude kľúčovou témou, ktorá v plánovanom referende môže rozhodnúť o ďalšom osude Británie v Európskej únii.

Cameron požaduje najmä obmedzenie benefitov, ktoré získavajú zamestnanci, pre všetkých migrantov z krajín EÚ, a to počas ich prvých štyroch rokov pobytu v Británii.

To je však pre mnohých lídrov EÚ neprijateľná požiadavka. Mnohí to totiž vnímajú ako diskrimináciu, ktorá je v rozpore so základnými princípmi Európskej únie. Britský premiér teda pritvrdil. Ako vyhlásil jeden z účastníkov rokovaní s britským premiérom:

„Cameron povedal všetkým lídrom, že potrebuje túto štvorročnú reformu na to, aby vyhral referendum a ak ju nezíska, tak môže byť prinútený viesť kampaň za vystúpenie. Ľudia boli veľmi šokovaní.“

Vystúpenie Británie z EÚ na spadnutie

V súčasnosti má pritom vystúpenie Británie z Európskej únie zhruba rovnakú podporu, ako pokračovanie jej členstva.

Ak sa teda Cameron prikloní na stranu euroskeptikov, Brexit je takmer zaručený. No k tomu môže nakoniecť dôjsť aj v prípade, ak Cameron svoju hrozbu nenaplní. Ako totiž vyhlásil jeden britský účastník spomínaných rokovaní:

„Vec, ktorej Európa potrebuje porozumieť je, že toto nie je v skutočnosti zoznam požiadaviek, u ktorých čakáme orezávanie v procese rokovaní. Mohli by sme meniť niektoré detaily, no jasne dávame najavo, že toto sú od základov veci, ktoré potrebujeme na vyhratie referenda.“

Inak povedané, bez ohľadu na to, čo spraví Cameron, ak lídri Európskej únie zamietnu jeho požiadavky, britskí občania v referende podporia vystúpenie Británie z EÚ.

Zdroj:
1. http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/eu/12030059/David-Cameron-will-campaign-to-leave-if-EU-leaders-dont-agree-to-in-work-benefits-demands.html

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.