Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Vyššie deficity v EÚ sú v poriadku, ak budú krajiny viac škrtať

Vysoké deficity členských štátov EÚ čoraz viac znepokojujú. Tá by najradšej bola zadobre aj s problémovými krajinami, ale aj od nich vynútila potrebné úsporné opatrenia. Riešením je mačkopes – majte si vyššie deficity, ale …

Deficity v EÚ

… budete za to škrtať. Že také niečo nedáva logiku? V EÚ to nie je nič výnimočné. S týmto „geniálnym“ riešením problémovej situácie prišiel šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem. Vyššie deficity v dôsledku jeho riešenia môžu byť v budúcnosti paradoxne ešte jednoduchšie.

Vysoké deficity v EÚ a hlboké škrty

Dijsselbloem vyhlásil: „Len keď krajina presadí kľúčové reformy, môže byť deadline pre fiškálne ciele predĺžený.“ Inak povedané – krajina síce môže mať deficity, ale len ak sa zaviaže, že v budúcnosti vykoná väčšie reformy. Všetci však vieme, ako takýto prístup dopadol v Grécku. Grécko svojim záchrancom nasľubovalo hory-doly a vysoké deficity má dodnes. Alebo inak povedané –

Lepší deficit v hrsti ako úsporné opatrenie na streche.

Nové zbrane na deficity

Dijsselbloem tiež vyhlásil, že EÚ potrebuje „viac nástrojov“ na to, aby porazila problémové deficity. EÚ však má nástrojov viac ako dosť. Stačí napríklad nie tak dávno prijatá fiškálna zmluva. Už tá zakazovala nadmerné deficity. Ako sa však ukázalo, táto fiškálna zmluva skončila fiaskom. Deficity sú naďalej vysoké a časté.

V platnosti je navyše ešte stále Pakt stability a rastu. Ten už od vzniku eurozóny po celý čas zakazoval deficity nad 3% HDP. Že sa nevynucoval, to je druhá vec.

Kým však EÚ nezmení postoj k nadmernému zadlžovaniu, nepomôže jej ani 100 nových fiškálnych zmlúv a Paktov stability a rastu dokopy. Krajiny eurozóny si budú vysoké deficity užívať aj naďalej.

Zdroj: http://www.ft.com/intl/cms/s/0/a7929740-3fc4-11e3-a890-00144feabdc0.html#axzz2j0RvMyOH

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.