Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 462
Výsledky volieb do Európskeho parlamentu 2014 v EÚ
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Výsledky volieb do Európskeho parlamentu 2014 v EÚ

Výsledky volieb do Európskeho parlamentu 2014 v EÚ zrejme prinesú mnoho vrások na tvári bruselským politikom. Katastrofické predpovede o ovládnutí Európskeho parlamentu euroskeptikmi sa síce nepotvrdili …

Výsledky volieb do Európskeho parlamentu 2014 v EÚ

… no zlaté časy súhlasenia s každým nezmyslom v Bruseli už budú zrejme minulosťou. Výsledok volieb do Európskeho parlamentu 2014 jasne ukázal, že to, ako v súčasnosti funguje Európska únia, je nežiaduce. Žiaľ, mnohí nekritickí zástancovia Európskej únie voľby do Európskeho parlamentu 2014 už teraz interpretujú pochybne.

Výsledky volieb do Európskeho parlamentu 2014 v EÚ a euroskeptici

Finálne výsledky volieb do Európskeho parlamentu 2014 hovoria jasne …

Euroskeptici a strany za výrazné reformy v Európskej únii získali 30,5% všetkých hlasov, čo znamená 229 zo 751 kresiel v Európskom parlamente.

Reálny výsledok volieb do Európskeho parlamentu 2014 v EÚ bol teda mierne euroskeptickejší, ako predpovedali viaceré predvolebné prieskumy. V aktuálnom europarlamente pritom majú euroskeptici zastúpenie na úrovni 21,4%. Voľby do EP 2014 v EÚ tak zvýšili popularitu antieurópskych strán zhruba o polovicu.

Voľby do EP 2014 zvýšia nepredvídateľnosť europoslancov

Euroskeptický výsledok volieb do EP s veľkou pravdepodobnosťou zvýši nepredvídateľnosť rozhodovania Európskeho parlamentu. Euroskeptici síce získali takmer tretinu hlasov, no ani zďaleka nie sú jednotní. Ich dôvody pre odmietanie Európskej únie sa totiž veľmi zásadne líšia.

A tak zatiaľ čo podľa niektorých je EÚ príliš socialistická, iní ju zase obviňujú z údajného neoliberalizmu. Voľby do EP 2014 tak nenarušili dominanciu dvoch najväčších strán (Ľudovci a Sociálni demokrati), no ich spolupráca s euroskeptikmi bude v budúcnosti oveľa náročnejšia.

Nižšia účasť je prekvapivým výsledkom volieb do EP 2014

Jedným z najväčších prekvapení volieb do EP 2014 bola pomerne nízka účasť. To, že voľby do Európskeho parlamentu voličov nezaujímajú, samozrejme nie je nič nové. Európske voľby mali najväčšiu popularitu pri svojom vzniku v roku 1979, keď oslovili 61,99% voličov. V každých ďalších voľbách do EP však účasť postupne klesala, pričom svoje dno dosiahla v roku 2009. Vtedy sa už k volebným urnám odhodlalo ísť už len 43,24% voličov.

Voľby do EP 2014 však mali byť podľa mnohých úplne iné.

Európsky parlament totiž od posledných volieb získal mnohé dôležité právomoci a Európska únia má na životy ľudí oveľa väčší vplyv ako v minulosti. Či už ide o pôžičky pre nezodpovedné krajiny alebo o množstvo pochybných regulácií, vplyv Európskej únie na životy bežných ľudí už nemožno ignorovať. Aj preto bol konečný výsledok eurovolieb pre mnohých sklamaním. Voľby do EP 2014 totiž oslovili už len 43,09% voličov, čo je nový nelichotivý rekord. Napriek výraznému nárastu moci europarlamentu a aj samotnej Európskej únie sa tak trend poklesu popularity eurovolieb nezmenil.

Briti zrejme nechcú byť v Európskej únii

Vo Veľkej Británii sa môžu euroskeptici tešiť z obrovského víťazstva. V posledných eurovoľbách skončila strana UKIP Nigela Faragea na druhom mieste s veľkým odstupom za vládnymi Konzervatívcami. Teraz boli prví, pričom vo voľbách do Európskeho parlamentu 2014 získali až 27,5% hlasov. Na druhom mieste skončila ľavicová Labour a Konzervatívci sa prepadli až na tretiu pozíciu so ziskom 23,9%.

Voľby do Európskeho parlamentu 2014 tak ukazujú obrovský skepticizmus Britov voči Európskej únii. A keďže v roku 2017 usporiada Británia o vystúpení alebo zotrvaní v EÚ referendum, najbližšie roky budú nepochybne zaujímavé.

Francúzski extrémisti ovládli voľby do Európskeho parlamentu 2014

Podobne trpký výsledok volieb do Európskeho parlamentu 2014 zažila vládna strana vo Francúzsku. Socialisti prezidenta Hollandeho sa totiž umiestnili až na treťom mieste so ziskom 14%, ďaleko pred stredopravou stranou UMP a ešte ďalej od víťaza eurovolieb – strany Národný front. Národný front je pritom priveľmi extrémna aj na mnohých euroskeptikov. Spoluprácu s nimi vylúčil napríklad aj Nigel Farage.

Predsedkyňa Národného frontu Marine Le Pen navyše na základe svojho výsledku vyzvala prezidenta Hollandeho, aby rozpustil parlament a vyhlásil predčasné voľby. Medzi extrémistami a Socialistami teda v budúcnosti určite budú konflikty.

Rozpačité výsledky volieb do Európskeho parlamentu 2014 v Grécku

Za zmienku stoja aj výsledky volieb do Európskeho parlamentu 2014 v Grécku. Ľavicová opozičná strana Syriza síce vyhrala vo voľbách do Európskeho parlamentu 2014 so ziskom 26,57%, no jej víťazstvo nie je také ohromujúce, ako mnohí čakali. Na druhom mieste sa v eurovoľbách umiestnila vládna strana Nová demokracia s výsledkom 22,75%, pričom jej vládny partner PASOK získal v koalícii Elía 8% hlasov. Znepokojujúci je však výsledok volieb do Európskeho parlamentu 2014 pre extrémistov. Neonacistický Zlatý úsvit totiž získal až 9,38% hlasov.

Podľa lídra opozície skončili voľby do EP 2014 pre vládu fiaskom a tak podobne ako Le Pen vyzýva vládu na rozpustenie parlamentu a žiada predčasné voľby.

Výsledky volieb do Európskeho parlamentu 2014 – viac Európy?

Vyzerá to tak, že viac ako na výsledku volieb do Európskeho parlamentu 2014 v EÚ záleží na tom, ako sa tento výsledok interpretuje. Šéf liberálnej ALDE totiž tvrdí, že až dve tretiny ľudí volili v eurovoľbách 2014 za užšiu integráciu, teda za viac Európy. Dôvodom zrejme je, že všetky strany, ktoré nie sú vyložene euroskeptické, by mali automaticky podporovať nárast moci Európskej únie. Okrem toho, že takéto uvažovanie je až príliš domýšľavé, však Verhofstadt pohodlne ignoruje jednu dôležitú vec. Keďže voľby do Európskeho parlamentu 2014 v Európskej únii odignorovalo až 57% voličov, o žiadnom nadšení pre rozširovanie Európskej únie medzi ľuďmi hovoriť nemožno.

Výsledok volieb do Európskeho parlamentu 2014 v EÚ jednoducho ukázal, že Spojené štáty európske by dnes nemali žiadnu legitimitu.

O niečo triezvejšie hodnotí voľby do EP 2014 Mats Persson z britského think tanku Open Europe. Podľa neho výsledok eurovolieb naznačuje, že ľudia túžia po “strednej ceste” medzi “žiadnou” a “úplnou Európou”. A to je presne smer, ktorým by sa Európska únia mala v budúcnosti vydať. Ak teda budú výsledky volieb do Európskeho parlamentu 2014 v EÚ interpretované správne, Európska únia sa môže zmeniť a opäť vrátiť k prosperite.

Zdroj:
1. http://www.openeurope.org.uk/Article/Page/en/LIVE?id=20115&page=PressSummary
2. http://electionsnight2014.eu

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.