Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /zeta/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Výkup štátnych dlhopisov | ECB priznala porušovanie pravidiel
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Výkup štátnych dlhopisov: ECB priznala porušovanie pravidiel

Dnes a zajtra dôjde na nemeckom ústavnom súde v Karlsruhe k vypočutiu centrálnych aktérov vo veci „Zachraňovania Eura“. Konečné rozhodnutie síce nepadne, no vypočutie je veľmi dôležité, lebo výrazne ovplyvní …

Výkup štátnych dlhopisov: ECB

… rozhodovanie sudcov. Konkrétne sa sudcovia budú zaujímať o veci ako trvalý euroval, Targety, výkup dlhopisov Európskou centrálnou bankou a pod.

Najväčší problém je neobmedzený výkup štátnych dlhopisov

Najmä neobmedzený výkup štátnych dlhopisov, ktorý minulý rok ohlásila ECB pod názvom Outright Monetary Transaction (OMT) je problém. Podľa šéfa nemeckej Bundesbank Jensa Weidmanna sa jedná o prekročenie kompetencií ECB a tak sa šéf ECB Mario Draghi poponáhľal a nemeckému ústavnému súdu poslal list, v ktorom oznámil, že výkup štátnych dlhopisov bude obmedzený na 524 miliárd €.

ECB a zmena výkupu štátnych dlhopisov

Je to zásadná zmena, lebo doteraz ECB tvrdila, že dlhopisy bude vykupovať v prípade potreby neobmedzene a predpokladám, že je len otázkou času, až trhy začnú testovať, ako to teda ECB myslela. Som presvedčený, že keď príde na lámanie chleba, zvýši ECB túto hranicu a nejaký právne nezáväzný list poslaný nemeckému ústavnému súdu jej v tom brániť nebude. Koniec koncov, zatiaľ vždy, keď bolo treba, boli nejaké hranice navýšené a pravidlá porušené.

Obmedzenie maximálnej sumy na vykupovanie dlhopisov

Suma 524 miliárd € je zrejme vycucaná z prsta. Že vraj je to štvrtina sumy, ktorú budú Írsko, Španielsko, Taliansko a Portugalsko v najbližších troch rokoch potrebovať, no prečo práve štvrtina a nie tretina alebo 27,5869%, to už ECB neprezradila. Podstatné je však niečo iné:

Obmedzením maximálnej sumy, za ktorú budú vykúpené štátne dlhopisy niektorých krajín Eurozóny, ECB de facto priznala, že neobmedzený nákup je v rozpore s platnými pravidlami, to po prvé. Po druhé, samotná skutočnosť, že Mario Draghi posiela nemeckému ústavnému súdu nejaký list, v ktorom oznámi zmenu programu (táto zmena nebola zatiaľ schválená Radou ECB) ukazuje značnú nervozitu eurohujerov.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.