Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Voľný pohyb osôb v budúcnosti nemusí byť celkom voľný

Voľný pohyb osôb je popri voľnom pohybe tovarov, služieb a kapitálu jedným zo základných pilierov EÚ. Tento princíp je tiež pre bežných ľudí najviditeľnejším prínosom Európskej únie. Vďaka nemu môžu totiž slobodne cestovať, …

Voľný pohyb osôb v EÚ

… študovať, pracovať, prípadne sa usadiť v akomkoľvek členskom štáte EÚ. Udržateľnosť voľného pohybu osôb však už spochybňuje aj samotná Európska komisia. Fungovanie Európskej únie sa tak môže v dohľadnej dobe zásadne zmeniť.

Kontroverzný voľný pohyb osôb

Voľný pohyb osôb je pre rôzne dôvody už dlhodobo kritizovaný zo strany mnohých národných politikov.

Vo svojej novej správe však ohľadom prístupových rokovaní s balkánskymi krajinami a Tureckom voči nemu zásadnú kritiku po prvýkrát vyjadrila aj samotná Európska komisia.

Európska komisia vo svojej správe poukazuje na to, že mnohé krajiny sú znepokojené neobmedzenou imigráciou. Ešte pred tým, ako sa Európska únia rozšíri, by preto podľa EK mali byť tieto problémy vyriešené. No v tejto situácii ide o nebezpečné otváranie pandorinej skrinky.

Problémová sociálna turistika

Voľný pohyb osôb je sám o sebe výbornou vecou. Keďže ide o zrušenie štátnych obmedzení, ktoré zasahujú do slobody ľudí, tak je pre ľudí prospešný.

No problémom je tzv. sociálna turistika.

Mnohí imigranti do cudzích krajín necestujú za prácou alebo štúdiom, ale výlučne so zámerom poberať štedrejšie sociálne dávky.

Za toto však voľný pohyb osôb nemôže. Môže za to Európska únia, ktorá núti krajiny poskytovať sociálne dávky aj imigrantom, aby tak nedochádzalo k “diskriminácii”. Je logické, že v takejto situácii mnohých imigrantov neznášajú.

Nečudo, viacerí z nich sú totiž skutočne čistým nákladom pre ekonomiky dotknutých krajín.

Regulácie bez slobôd?

Riešením tohto problému však nie je obmedzovať slobodný pohyb osôb, ale naopak, nenútiť krajiny do podporovania sociálnej turistiky.

S takýmto prístupom sa totiž veľmi ľahko môže stať, že Európska únia bude postupne viac a viac obmedzovať svoje základné slobody, pričom v nej nakoniec môžu zostať len regulácie a prerozdeľovanie.

Aj preto je dôležité, aby Európska únia nepodkopávala slobodný pohyb osôb, ale namiesto byrokracie a centrálneho plánovania volila cestu väčšej slobody.

Zdroj:
1.http://www.dailymail.co.uk/news/article-2785812/David-Cameron-claims-victory-EU-migrants-Brussels-agrees-restrictions-free-movement-workers-needed.html
2.http://www.thetimes.co.uk/tto/news/politics/article4231340.ece
3. http://www.telegraph.co.uk/news/politics/11150390/David-Cameron-secures-tougher-immigration-restrictions-on-new-EU-numbers.html

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.