Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Voľný pohyb osôb by podľa britských ľavičiarov mal byť férovejší

Voľný pohyb osôb v Európskej únii je čoraz menej populárny. Podľa britskej tieňovej ministerky vnútra by mal byť pohyb imigrantov v Európskej únii “férový a nie slobodný”. Slobodný pohyb osôb je pritom popri slobodnom pohybe …

Voľný pohyb osôb a EÚ

… tovarov, služieb a kapitálu jedným zo štyroch základných pilierov EÚ. Práve Európska únia však svojim prístupom tieto slobody postupne narúša, čím sa pre krajiny stávajú príťažou. Tento prístup je tiež olejom do ohňa populistov.

Menej voľný pohyb osôb

Podľa ľavicovej tieňovej ministerky vnútra Yvette Cooper by slobodný pohyb osôb v EÚ v dnešnej podobe nemal existovať. Cooper síce bola vo svojom vyhlásení skúpa na detaily, no nezabudla pripomenúť, že

treba zmeniť pravidlá čerpania dávok pri imigrantoch EÚ.

Voľný pohyb osôb v Európskej únii tak pomaly ale isto stráca aj posledné zvyšky podpory mainstreamových strán v Británii.

Sociálny turizmus na príkaz Bruselu

Samotný voľný pohyb osôb je pre všetky krajiny prospešný.

Zamestnávatelia majú prístup k lacnejšej pracovnej sile, vďaka ktorej môžu poskytovať výrobky a služby za nižšie ceny, prípadne poskytovať výrobky a služby, ktoré by bez týchto pracovníkov ani nikdy neuzreli svetlo sveta.

Problémom je však tzv. sociálny turizmus.

Ide o stav, keď imigranti menia svoju krajinu pôvodu výlučne s cieľom získať štedrejšie sociálne dávky.

Bohaté krajiny ako Británia alebo Nemecko sa voči prílevu týchto imigrantov búria, no Európska únia obmedzuje všetky snahy o boj proti zneužívaniu sociálnych systémov. Z pôvodne protrhového voľného pohybu osôb sa tak stáva bremeno, ktoré namiesto pomoci vystavuje tlak na už tak napäté rozpočty krajín EÚ. Takýto prístup je samozrejme neudržateľný.

Ak teda Európska únia nezmení svoj prístup, svojim neuváženým konaním ohrozí aj samotný voľný pohyb osôb ako jeden zo základných princípov, na ktorom bola postavená.

Zdroj:
1.http://www.thesun.co.uk/sol/homepage/news/politics/5941369/Britain-needs-fair-not-free-movement-of-immigrants.html?CMP=SOC-Sun-Twitter-11_20_2013-191-0-0-0

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.