Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Voľby do europarlamentu 2014 nezaujímajú 62% ľudí

Voľby do europarlamentu 2014 budú zrejme opäť trpieť veľmi nízkou účasťou. Podľa nedávnej ankety totiž nezaujímajú až 62% ľudí. Nízka volebná účasť v eurovoľbách nie je ničím novým. Zatiaľ čo prvé eurovoľby v roku 1979 …

Voľby do europarlamentu 2014 nezaujímajú 62% ľudí

… pritiahli k urnám 62% voličov, každými ďalšími to bolo menej a menej. Rekordné minimum bolo dosiahnuté pred 5 rokmi, keď eurovoľby zaujali už len 43% občanov. Existujú však dôvody, prečo by práve tieto voľby do europarlamentu mali zaujímať voličov najviac v histórii.

Nezaujímavé voľby do europarlamentu

To, ako ľudí lákajú voľby do europarlamentu 2014, skúmala agentúra Ipsos MORI medzi 9000 občanmi 12 krajín Európskej únie.

62% opýtaných v ankete uviedlo, že ich eurovoľby nezaujímajú “vôbec” prípadne “nie veľmi”.

Naopak tých, ktorí boli pevne rozhodnutí zúčastniť sa európskych volieb, bolo len 35%. Napriek masívnej kampani Európskej únie a aj politických strán sa tak názor ľudí na eurovoľby veľmi nezmenil. A to je škoda.

Nielen lenivosť voličov

Apatia voči eurovoľbám v minulosti nebola len dôsledkom lenivosti voličov, ale stála do veľkej miery na reálnych základoch. Európsky parlament mal len málo reálnych právomocí a Európska únia bola okrem kuriozít typu regulácia zahnutých uhoriek a banánov pre ľudí veľmi vzdialená. No dnes je všetko inak.

Voľby do europarlamentu 2014 a ich dôležitosť

Dnes už väčšina nového regulačného zaťaženia nepochádza z národných parlamentov, ale práve z Európskej únie. Európska únia sa tiež pasovala do pozície záchrancu nezodpovedných krajín a na verejné financie členských štátov tak má zásadný vplyv. Podobne Európsky parlament má dnes mnohé nové právomoci, a tak aj od neho závisí, akým smerom sa bude Európska únia uberať. Aj preto by ľudia voľby do europarlamentu 2014 nemali ignorovať.

Zdroj:
1. http://www.ipsos-na.com/download/pr.aspx?id=13648
2. http://uk.reuters.com/article/2014/05/08/uk-eu-election-poll-idUKKBN0DO0M220140508

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.