Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /zeta/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Vízová liberalizácia pre Turecko │ Ankara sa vyhráža EÚ
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Vízová liberalizácia pre Turecko | Diktát z Ankary nemôže rozhodovať

Vízová liberalizácia pre Turecko je jednou z kľúčových podmienok migračnej dohody medzi EÚ a Tureckom. Marcová dohoda je založená na obmedzení prílevu ilegálnych migrantov smerujúcich do Európy cez …

Vízová liberalizácia pre Turecko a EÚ

… Egejské more. Tomu, aby vízová liberalizácia bola uvedená do praxe, zabraňujú nesplnené podmienky určené Európskou úniou a najnovšie aj napätá situácia po neúspešnom puči v Turecku. Ankara sa však nevzdáva. Už v minulosti sa na čele s Erdoganom Európskej únii vyhrážala, že ak na vízovú liberalizáciu pre Turecko nepristúpi, od marcovej dohody odstúpi. Teraz sa scenár opakuje.

Turci sa začínajú vyhrážať

Neúspešný puč v Turecku, ku ktorému došlo v piatok 15.7. v nočných hodinách, mal za následok „odstavenie“ doteraz 60 tisíc ľudí zo svojich funkcií.

Okrem toho sa reálnou hrozbou stalo opätovné zavedenie trestu smrti v krajine. Aj z tohto dôvodu je pre európskych funkcionárov vízová liberalizácia pre Turecko čoraz neprijateľnejšia. Turci si to ale nemyslia a začínajú sa vyhrážať. Ako sa nedávno vyjadril turecký minister zahraničných vecí Mevlut Cavusoglu:

„Ak vízová liberalizácia pre Turecko nebude, budeme nútení odstúpiť od dohody medzi EÚ a Tureckom z 18. marca.“

Vízová liberalizácia nie je ani nevyhnutná, ani potrebná

Podľa tureckého ministra by bolo najlepšie, ak by všetky dokumenty boli predstavené v októbri. Lenže vízová liberalizácia pre Turecko nie je nevyhnutná a v súčasnej situácii ani potrebná. Dohoda medzi EÚ a Tureckom síce spočiatku obmedzila ilegálnu migráciu do Európy, no dopomohlo jej tiež uzavretie grécko-macedónskej hranice.

Navyše, po neúspešnom prevrate v Turecku sa počty ilegálnych utečencov v Grécku opäť začali zvyšovať. Od polovice júla sa počet migrantov vyšplhal nad tisíc ľudí.

Žiaden diktát z Ankary

V médiách sa v súčasnosti objavujú mnohé špekulácie o tom, kto stojí za tureckým prevratom. Či to bol sám Erdogan alebo naozaj protivládne hlasy vrátane islamského duchovného Fethullaha Gülena žijúceho v USA. Obvinenia (aj dôkazy) často smerujú ku Erdoganovi.

No nech už je to akokoľvek, jedno je isté, súčasná situácia v Turecku je priveľmi komplikovaná na to, aby sa dalo jednoznačne hovoriť o pôvodcovi prevratu.

Na druhej strane, je verejne známe, že Erdogan má od demokrata poriadne ďaleko.

„Našťastie“, stojí na čele Turecka a nie Európskej únie. A hoci je v najlepšom záujme oboch strán udržiavať korektné vzťahy, žiaden diktát z Ankary nemôže rozhodovať o vízovej liberalizácii pre Turecko. Stačí, že rozhoduje diktát bruselský.

Zdroj:
1. https://euobserver.com/migration/134539 2
2. http://www.euractiv.com/section/justice-home-affairs/news/turkish-coup-causes-marginal-increase-of-migration-flows-to-greece/

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Silvia Šimeková

Asistentka Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.