Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Utečenecká kríza – Viedeň | Richard Sulík v rakúskej talkshow Im Zentrum – ORF 2

Utečenecká kríza – Viedeň | Richard Sulík dňa 24. januára 2016 vystúpil ako hosť v diskusii na tému “Azylové hranice v Rakúsku: riešenie alebo núdzové riešenie?” v talkshow Im Zentrum, ktorú vysiela rakúska televízna stanica ORF 2. Ďalšími hosťami diskusie na tému utečenecká kríza boli predseda Krajinskej vlády Burgenland Hans Niessl (SPÖ), nemecký poslanec Európskeho parlamentu …

Celý záznam talkshow Im Zentrum “Azylové hranice v Rakúsku”

 • http://tvthek.orf.at/program/Im-Zentrum/6907623
 • … Elmar Brok (CDU), profesorka európskeho práva z Univerzity Salzburg, Sonja Puntscher-Riekmann, poradca vlády pre otázku utečencov Kilian Kleinschmidt a expert na európsku politiku z Carnegie Europe, Stefan Lehne.

  Utečenecká kríza | “Azylové hranice v Rakúsku: riešenie alebo núdzové riešenie?”

  Moderátorka:

  Nedeľa večer, živá debata v relácii “Im Zentrum” tu na ORF 2. Som rada, že ste tu. Táto senzácia z Viedne spravila rozruch v celej Európe: Rakúsko chce jasne znížiť počet utečencov pre tento rok na maximálne 37 500.

  Kilian Kleinschmidt, ktorý sa na ministerstve vnútra zaoberá otázkou ubytovania utečencov a myslí si, že zamýšľaný strop a že momentálne plánované opatrenia budú viesť k vyššiemu počtu ilegálnych prekročení hraníc bez akejkoľvek kontroly. Hans Niessl, hajtman spolkovej republiky Burgenland (SPÖ), ktorý sa zastáva rozhodnutia spolkovej vlády a myslí si, že neobmedzený a neokontrolovaný tok migrantov by znamenal koniec sociálneho štátu a bol by to takisto koniec sociálnej demokracie. Politologička Sonja Puntscher-Riekmann hovorí, že od otvorenia hraníc Merkelovou cez odmietanie žiadostí o azyl mnohými štátmi až po rakúsky strop, sa týmito jednostrannými rozhodnutiami štátov ani nesleduje to, aby sa s utečencami dobre zaobchádzalo. Slovenský europoslanec Richard Sulík hovorí, že Európa alebo jednotlivé štáty sa uzatváraniu hraníc nevyhnú. A Stefan Lehne, bývalý vrcholový diplomat z ministerstva zahraničných vecí, ktorý teraz pracuje ako politický expert v Carnegie-Europe a hovorí, že kvôli sólovým pokusom jednotlivých štátov je ťažšie prijať rozumné celoeurópske riešenia. Vitajte v štúdiu a pekný večer do Bielefeldu Elmarovi Brokovi, predsedovi Výboru pre zahraničné veci Európskeho parlamentu. Srdečné Vás vítam, pekný večer do Bielefeldu!

  Elmar Brok:

  Pekný večer!

  Moderátorka:

  Pán Sulík, Vy pochádzate z krajiny, ktorá sa od začiatku k tejto utečeneckej kríze zachovala obzvlášť reštriktívne. Dnes som čítala, že Slovensko uznalo právo na azyl presne ôsmim utečencom. S takýmto vývojom súhlasíte aj Vy, často ste sa tak vyjadrovali vo Vašich vystúpeniach. Je podľa Vás legitímne, ak sa Rakúsko teraz vyjadruje o zavedení stropu, hoci nie na 8 ale na 37 500?

  Richard Sulík, europoslanec (Slovensko):

  No konečne robí Rakúsko v rámci utečeneckej krízy aspoň niečo a hoci Nemecko nebolo schopné robiť vôbec nič, našťastie niečo robia aspoň krajiny ako Rakúsko, ktoré ležia na tzv. balkánskej trase na ceste pred Nemeckom. Ale nepovažujem tento strop za správny, lebo v podstate to znamená, že dôjde presne k 37 500 porušeniam Dublinských dohovorov. Rakúsko by malo odmietnuť všetkých tých, ktorí prichádzajú z bezpečnej tretej krajiny. To hovorí dohoda z Dublinu a k tej by sme sa mali vrátiť.

  Moderátorka:

  Je tu však aj Ženevský dohovor o utečencoch, ktorý hovorí, že ak niekto príde a žiada o azyl, musí sa s ním viesť riadne azylové konanie.

  Sulík:

  Ten však nehovorí, že vojna je dôvodom pre udelenie azylu. O Ženevskom dohovore sa teda môžeme baviť len ťažko. Ale v každom prípade by mala byť žiadosť tým, ktorí v Rakúsku žiadajú o azyl, spracovaná, ale nemali by to byť ľudia, ktorí do Rakúska prišli z bezpečnej tretej krajiny. Podľa Dublinských dohovorov mali o azyl žiadať už predtým, čiže v Slovinsku alebo Chorvátsku. Ja by som na hranici všetkých odmietol, lebo inak v tom nikdy nebude poriadok a utečenecká kríza bude pokračovať.

  Moderátorka:

  Čiže podľa Vás Európa ohľadom tejto otázky nenesie žiadnu zodpovednosť alebo povinnosť z humanitárneho hľadiska?

  Sulík:

  Ale áno, lenže treba im pomôcť tam. Ak pomáhate bezdomovcovi, nemôžete ho nechať nasťahovať k Vám domov. Môžete mu kúpiť polievku alebo darovať oblečenie, ale nemôžete ho nechať nasťahovať k Vám domov. To znamená …

  Brok:

  Ale pán Sulík, Vy odmietate aj ponúknuť peniaze na podporu utečeneckých táborov.

  Sulík:

  Pán Brok, nechajte ma prosím dohovoriť. Európa predsa môže pomôcť aj tam, môže tam poskytnúť humanitárnu pomoc. V Libanone, v Turecku, a tak ďalej. Je veľa možností, ako pomôcť v tejto utečeneckej kríze.

  Moderátorka:

  Pán Brok hovorí, že Vaša krajina odmieta poskytnúť peniaze.

  Sulík:

  To nie je pravda, Slovensko sa podieľa na 3 miliardách pre Turecko.

  Kleinschmidt:

  A 8 miliárd, ktoré sú určené na sýrsku krízu? Minulý rok bolo financovaných iba 40 % zo sumy, ktorá bola potrebná len na poskytnutie základnej pomoci. Kde je medzinárodná pomoc?

  Sulík:

  Nemôžeme sa starať o celý svet, to je samozrejmé. Na to nie sme dostatočne bohatí.

  Kleinschmidt:

  Ak je to tak, nemali by sme potom povedať, že s pomocou prestaneme úplne?

  Sulík:

  Brusel má dostatok peňazí. Brusel rozdáva peniaze na také nezmysly, ako poľnohospodárske dotácie alebo štrukturálne fondy. Mal by to zaplatiť Brusel.

  Moderátorka:

  Aj na Slovensko tečie z Bruselu veľa peňazí.

  Sulík:

  Prosím?

  Moderátorka:

  Aj na Slovensko tečie z Bruselu veľa peňazí.

  Sulík:

  Tak by mali prestať tiecť. Takéto vydieranie je smiešne, to sú predsa úplne iné dohody. Jediné, čím viete argumentovať, je že nám prestanete dávať peniaze. Tieto peniaze priniesli na Slovensko neskutočné množstvo korupcie. Za týmito peniazmi by som vôbec neplakal.

  Moderátorka:

  Čiže sa nenecháte vydierať?

  Sulík:

  Ešte by som chcel povedať, že sme úplne nezmyselne vyhodili von oknom asi 2 miliardy EUR – rozprávame sa o malom Slovensku – na Grécko. Za posledných päť rokov zmizlo v Grécku toľko peňazí len kvôli tomu, že nejakí politici v Bruseli si mysleli, že musíme zachraňovať celý svet a Grécko potom znovu porušilo zmluvy, pričom malo zbankrotovať. Čiže každopádne sme už platili dosť.

  Moderátorka:

  Treba sa z toho dostať. Pán Sulík, niekedy sa musia všetci Európania posadiť za jeden stôl.

  Sulík:

  To už sa predsa v minulosti stalo. Európania sa posadili za jeden stôl, dohodli sa na Schengenskej dohode a podpísali ju. A takisto s Dublinskými dohovormi. Stačí dodržiavať už existujúce dohody. Preto sa teraz zmietame v utečeneckej kríze, preto sa Európa zmieta v chaose a potom sa samozrejme jednotlivé štáty uberajú smerom k národnému zmýšľaniu. Pán Lehne, Vy ste povedali, že tieto sólové snahy sú hlavným problémom – či zo strany Orbána alebo iných. Najväčším problémom utečeneckej krízy je ale v skutočnosti sólo Angely Merkel, ktorá povedala: “dobre, je jedno, čo hovorí nemecká ústava, Dublinské dohovory, alebo Schengen, poďte všetci sem”. A teraz má tento problém Rakúsko, teraz tu je utečenecká kríza. Maďarsko utečeneckú krízu vyriešilo a bolo za to kritizované – to je na tom to smiešne. Maďarsko pri tom iba dodržalo Dublinské dohovory. Oni neodmietajú nikoho, kto má právo na azyl. Iba zabraňujú tomu, aby státisíce ľudí chodili dnu a von – hlavne dnu – bez toho, aby sa registrovali. Tento chaos “utečenecká kríza” ale spôsobila pani Merkel. Pán Brok, to bolo mierené na Vás.

  Kleinschmidt:

  Utečeneckú krízu sme spôsobili spoločne.

  Sulík:

  My nie, Slovensko tento utečeneckú krízu nespôsobilo.

  Kleinschmidt:

  Utečeneckú krízu musíme riešiť spoločne, lebo nie sme schopní v krajinách ich pôvodu nastoliť mier, poskytnúť pomoc, ani vytvoriť také právne možnosti, ktoré by týmto ľuďom zabezpečili migráciu v tomto globalizovanom a prepojenom svete z bodu A do bodu B ľudským spôsobom. To je ten hlavný problém. Utečenecká kríza je spoločný problém, a nie len európsky, ale aj celosvetový. A preto musíme ako Európania nastoliť návrh, aby sa o otázke migrácie a utečencov zorganizoval samit, tak ako to bolo po útokoch 11. septembra v New Yorku.

  Sulík:

  Samit o utečeneckej kríze neprinesie nič, vôbec nič.

  Kleinschmidt:

  Musíme na tom pracovať spoločne.

  Sulík:

  A ja dúfam, že necháte Slovákov, aby sa sami rozhodovali o tom, koho pustia do svojej krajiny. To, čo hovoríte, znie pekne. Znamenalo by to ale, že ľudia z celého sveta by mali právo žiť v Európe. O tom by sa radi rozhodli Slováci sami.

  Puntscher-Riekmann:

  Je povinnosťou nás všetkých Európanov akceptovať Chartu základných práv Európskej únie aj s jej článkom týkajúcim sa azylu.

  Sulík:

  Ale veď to je predsa jasné.

  Puntscher-Riekmann:

  To ale tiež znamená, že Slováci musia prijať utečencov.

  Sulík:

  To, čo hovoríte teraz, je ale niečo iné. Každému, kto zaklope na slovenské hranice a bude chcieť azyl, sa dostane spravodlivé azylové konanie. To by malo spraviť aj Rakúsko a všetky ostatné krajiny.

  Sulík:

  Spracúvame všetky žiadosti o azyl tak, ako to predpisuje Dublin a Schengen. Keby to tak robili všetky krajiny, bolo by to lepšie. Ale máte pravdu, všetci sa len prizerali, vrátane Nemcov, ako Grécko ako je rok dlhý nedodržiava Dublin a Schengen. Nikto nemal silu ani odvahu vylúčiť Grécko zo Schengenu.

  Moderátorka:

  Bavme sa o Turecku, pán Sulík.

  Sulík:

  Chcel by som ešte dodať jednu vetu ku Grécku a k tomu, čo povedal pán Brok. To, čo hovorí, nie je úplne pravda. Grécko Schengenskú dohodu jednoducho sabotuje. Gréci majú gigantickú armádu a 100 vojnových lodí. Keby chceli, mohli by hranice strážiť oveľa lepšie, ale jednoducho to nerobia.

  Moderátorka:

  Čo presne by mali s tými vojnovými loďami robiť?

  Puntscher-Riekmann:

  To by mali podľa Vás na tých ľudí strieľať?

  Sulík:

  Nemali by strieľať, ale mali by strážiť hranice. To predsa neznamená, že by mali všetkých postrieľať.

  Moderátorka:

  Ešte zostáva otvorená jedna otázka v spojitosti s tým, o čom sme sa tu bavili: aby všetko fungovalo, musí v týchto vonkajších “hotspotoch” existovať kľúč, podľa ktorého budú utečenci rozdelení medzi európske štáty. Pokiaľ ale pán Sulík alebo jeho krajina nebude chcieť utečencov prijímať, tak to nemôže fungovať. Nemám pravdu?

  Sulík:

  Ale moment, tento nápad bol predsa veľmi dobrý. Na vonkajších hraniciach by sa mali zriadiť “hotspoty”, kde by sa spracovali žiadosti o azyl. Tí, ktorí nemajú nárok, čo je väčšina, pôjdu späť. Tí, ktorí majú nárok, pôjdu do tej krajiny, do ktorej si podávali žiadosť o azyl. A ešte k tomu, čo povedal pán Brok: mal by byť zriadený jeden veľký “hotspot” v severnej Afrike. Potom sa nikomu neoplatí platiť 2 000 dolárov za prepravu v gumovom člne. Na konci apríla sme v Európskom parlamente o týchto utečeneckých kvótach hlasovali po prvýkrát. Koniec apríla, čiže už uplynulo deväť mesiacov a s týmito “hotspotmi” sa ešte nič neurobilo. Len teraz sa niektoré začínajú stavať. Ale 400 miest na ostrove Lesbos, to je nič. Už dávno mal byť “hotspot” na pobreží severnej Afriky. Toto by pomohlo naozaj.

  Brok:

  To je ale kvôli momentálnej situácii v Líbyi trochu ťažké.

  Sulík:

  Moment, ešte jednu vetu. Pani Puntscher-Riekmann sa pýtala, prečo s Tureckom nevyjednávala pani Mogherini. To by zaujímalo aj mňa.

  Brok:

  Za Komisiu vyjednával pán Timmermans, pán prvý podpredseda Komisie.

  Sulík:

  A pani Merkelová je kto v tejto veci?
  Prečo za Komisiu nevyjednáva pani Mogherini a pán Timmermans?

  Sulík:

  Chcete celoeurópske riešenia, ale Vaša kancelárka o všetkom rozhoduje jednostranne. Potom sa nečudujte, že žiadne celoeurópske riešenie neexistuje.

  Moderátorka:

  Srdečne vám ďakujem, že ste dnes večer prišli diskutovať. Pre dnešok uzatváram debatu. Vážené dámy a páni, ďakujem vám za pozornosť k téme; Utečenecká kríza | “Azylové hranice v Rakúsku: riešenie alebo núdzové riešenie?”

  Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

  Autor článku Richard Sulík

  Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.

  Komentáre

  1. martin says:

   Zdravim.

   Podporujem Vas a v principe s Vami suhlasim, ale predsa 2 veci ktore mi vadia.
   1) Na tejto stranke uvadzate z podobnych diskusii len zostrih, chyba mi cela diskusia, rad by som si vypucul aj nazory ostatnych bez toho, aby som musel hladat na youtube, vyzera to ako by ste chceli prezentovat len svoj nazor, skoda
   2) v diskusii podla mna davate az prilis doraz na pragmatizmus ktory je Vam vlastny, chyba tam tak trochu stipka empatie a tym si uberate body, ono to potom vyznieva tak, ako keby nacionalista a drsnak Sulik posielal vsetkych utecencov do … mov.

   Vela zdaru.

  2. Jaro says:

   Ďakujem pán Sulík za Vašu prezentáciu rozumných názorov aj za reprezentáciu Slovenska!
   Sehr gut!

  3. Michal says:

   Pán Sulík, vyjadrujem uznanie za schopnosť diskutovať na tejto úrovni v Nemčine a ešte to aj “vyhrať”.
   Podpásovka s eurofondami, mi pripomenula, ako všetci diskutéri vládnej strany na Slovensku tiež hovoria v médiách tie isté “trefné bonmoty z PR manuálu” – všimol som si, že tie eurofondy sú pri diskusii s Vami na západe povinná výbava poslabších oponentov.
   Aj to Vaše podobenstvo s bezdomovcom malo niečo do seba.
   A pripomenulo mi to našich bezdomovcov, alebo po desaťročiach neintegrovaných skoro-bezdomovcov v “ucelených rómskych komunitách” v osadách, kde sa dejú také veci, ako že deti uhoria v chatrči…
   U nás by sa jednoznačne patrilo najskôr zaoberať riešením situácie týchto našich občanov (!) a až potom uvažovať o importe (asi jedine násilnom) ďalších, ktorých naša spoločnosť a štát budú schopní integrovať ešte menej.

  4. Štefan says:

   Vyslovujem Vám plnú podporu p. Sulík a som hrdý na Vás ako ste vystúpili a obhajovali to, čo si myslím aj ja a mnoho Slovákov. Vypočul som si aj videa z Vašich vystúpení v Nemecku. Taktiež palec hore. Držte sa a ako som postrehol Nemci a Rakušania Vás tiež majú radi, okrem tých ich hlúpych politických papagájov, česť výnimka, ale neviem o nich, ktorí sú to. Aj Seehofer bol proti Vám a akosi otočil. Asi si púšťa doma Vaše videa.

  5. Tomáš says:

   Chcel by som sa spýtať, či p. Merkelová dostala nejaký mandát (prípadne od koho) na takéto celoeurópske jednania. Lebo mne to už žiaľ začína skôr pripadať ako Nemecká únia a nie Európska únia.

   Čo sa týka Grécka, je hlúposť tvrdiť, že nejde ochrániť hranicu. Veď, keď to dokáže Austrália, tak prečo nie Grécko. Malo by jednoducho spraviť blokádu a všetkých, čo sa z Turecka vydajú smerom k nim, okamžite otočiť. Ono by ich to prestalo baviť. Ak Turci myslia vážne to, k čomu sa oficiálne zaväzujú, tak takýchto ľudí ochotne prijmú naspäť. V opačnom prípade iba majú plané reči a zrejme sami ťažia z aktivít v Stredozemnom mori. Inak je az zarážajúce, že sa tie rozhovory vždy zvrhajú do obvinení typu “To by mali podľa Vás na tých ľudí strieľať?”. Vyzerá to potom ako keby všetci čo niečo chcú reálne riešiť išli všetkých postrielať. Ano, aj taká možnosť predsa na hranici musí byť povolená, veď ide o bezpečnosť, ale to je až najkrajnejšia a posledná možnosť.

   Existujú iba dve možnosti. Buďto zastavíme túto nelegálnu migráciu (a to nie ako navrhuje momentálne p. Merkelová, že papierovo spravíme z nelegálnej legálnu a budeme sa tváriť že je všetko OK), alebo európska únia skolabuje. Tam žiaľ nie je iná možnosť a kvóty jedine predĺžia agóniu o pár dní maximálne týždňov, pričom paralyzujú aj zvyšné štáty.

  6. Matty says:

   Možno by bolo vhodnejšie mobilizovať voličov iným spôsobom… Lebo toto je síce pekné ale len stratený čas…

  7. Ivan Chovan says:

   Dobrá argumentácia z Vašej strany.

  8. Dobry den p. Sulik,
   pozdravujem Vas z Mnichova. Talkshow na ORF2 som si pozrela v nedelu vecer v televizii. Velmi som sa potesila, ked som vas opat videla na zivo diskutovat o velmi zlozitej otazke utecencov. Hovorite totiz vzdy svoj pravdivy, aj ked vacsine nie prilis lichotivy nazor. Vzdy ma zaraza, v kazdej jednej diskusii o utecencoch ci uz v rakuskej TV alebo nemeckej vsetci sa vzdy na Vas vyrutia, ked uz nemaju iny argument o strasne nezistnej v uvodzovkach financnej pomoci EU pre Slovensko, ako pre Slovakov plynu peniaze z europskych fondov a pod. Vzdy vybocuju od hlavneho problemu kazdej Talkshow o utecencoch s nekonecnymi rieseniami o nicom, o povinnych kvotach, potom o hraniciach, o minimalnych kvotach utecencov pre jednotlive krajiny. Tato kriza je hlavne prejavom krizy statov EU, ktore nemaju naozaj ziadny koncept, spolocne riesenia alebo aspon protinavrhy voci Merkelovej. Kancelarka Merkelova ide bezhlavo bez ohladu na nazory inych statov, vlastnych politickych predstavitelov vladnych stran, skusenych odbornikov zo zahranicnej politiky za svojou vidinou zachranovat vsetkych utecencov sveta. Dosledky vidime denno denne najma v Nemecku, kde je napr. uplna radost chodit v uvodzovkach do prace takymi S-alebo U-Bahnmi, podvedome ja napr. ked takto cestujem stale myslim na rozne scenaria,ktore si nepraje zazit ziadny clovek. Podla poslednych sprav EUROPOLU su tie utoky pripravene na vsetky mozne staty EU, takze uz len ostava dufat, aj ked to je malo pravdepodobne, ze pani Merkelova sa raz snad prebudi z jej krasneho snivania o nekonecnej SOLIDARITE so vsetkymi utecencami sveta!