Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Utečenecká kríza – Merkelová zmenila názor


Utečenecká kríza
– Napriek častému odklonu od utečeneckej témy neznamená, že utečenecká kríza je zažehnaná. Práve naopak. Skutočné riešenie je v nedohľadne a v popredí stojí skôr „Willkommenskultur“, teda verejne známy …

Utečenecká kríza – Merkelová zmenila názor

… pojem, ktorý utečeneckú krízu v mnohom vystihuje. Jeho autorka nemecká kancelárka Angela Merkelová minulé leto v súvislosti s valiacou sa migračnou vlnou vyhlásila: „Už sme dokázali mnohé a zvládneme aj toto. A keď sa na ceste objavia prekážky, prosto ich prekonáme.“ Následne prišlo do Nemecka milión utečencov a popularita kancelárky výrazne klesla. Dnes sa zdá, že Merkelová zistila, že tzv. „Willkommenskultur“ asi nebude ten správny liek na utečeneckú krízu. Nemecko totiž začalo požadovať väčšiu ochranu vonkajších hraníc.

Nemecko chce väčšiu ochranu hraníc

Aktuálna nemecká politika smerujúca k riešeniu utečeneckej krízy je v príkrom rozpore s politikou Angely Merkelovej o „vítaní utečencov“.

Experti z Kresťanskej demokratickej únie (CDU), na ktorej čele stojí práve kancelárka Merkelová, totiž v súvislosti s riešením utečeneckej krízy navrhujú väčšiu ochranu vonkajších hraníc Európskej únie.

Hraničná kontrola vo vnútri EÚ by mala byť vraj povolená len v krízových situáciách. Napriek dohode medzi EÚ a Tureckom experti pripúšťajú, že „migračný tlak na juhu a juhovýchode Európskej únie narastie a EÚ tak pre utečencov zostane atraktívnym cieľom aj naďalej.

Utečenecká kríza a pozitívne znamenie z Nemecka

Špecializovaný výbor nemeckých odborníkov preto volá aj po posilnení kompetencií agentúry Frontex. Podľa ich stanoviska by mala byť táto agentúra schopná zasahovať na národných územiach, a to bez povolenia konkrétneho členského štátu, ak ten pri ochrane hraníc zlyhá.

Ochrana vonkajších hraníc ale nie je jediným návrhom z dielne nemeckých expertov. Utečenecká kríza má byť riešená taktiež pomocou „Európskej autority pre repatriáciu“.

Jej hlavnou úlohou by bola deportácia utečencov v prípade, ak národné autority zlyhajú.

Je jasné, že utečenecká kríza potrvá ešte dlho. No väčšia ochrana vonkajších hraníc nie je novou myšlienkou. Bola tu už v čase, keď Merkelová utečencov vítala.

Zmena jej názoru je preto pozitívnym znamením.

Väčšia ochrana vonkajších hraníc a dodržiavanie dohôd vrátane Dublinského dohovoru je totiž prvým a dôležitým krokom k aspoň čiastočnému riešeniu utečeneckej krízy.

Zdroj:
1. http://www.politico.eu/article/angela-merkels-party-calls-for-more-eu-border-protection-refugees-immigration/

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Silvia Šimeková

Asistentka Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.