Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /zeta/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Utečenci v Nemecku spôsobia dvojnásobné náklady
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Utečenci v Nemecku | Náklady môžu byť dvojnásobné oproti odhadom

Utečenci v Nemecku sú nielen tam mimoriadne kontroverznou témou. Zatiaľ čo jedna strana volá po väčšej solidarite s utečencami, druhá upozorňuje na to, že pri prijímaní utečencov je potrebné hľadieť aj na ekonomickú realitu.

Utečenci v Nemecku - Náklady

A práve tá bude nakoniec zrejme oveľa negatívnejšia, ako sa pôvodne predpokladalo. Náklady súvisiace s príchodom utečencov do Nemecka totiž pravdepodobne dosiahnu viac ako dvojnásobok pôvodných odhadov.

Drahší utečenci v Nemecku

Náklady na prijatie utečencov do Nemecka analyzoval nemecký think-tank Ifo Institute for Economic Research. Podľa jeho prepočtov môžu dosiahnuť až 21,1 miliárd eur, oproti pôvodne odhadovaným 10 miliardám eur. Ako Ifo uvádza:

„To zahŕňa ubytovanie, jedlo, jasle, školy, lekcie nemčiny, školenie a administratívu.“

Je však potrebné pripomenúť, že pôvodné odhady nákladov zahŕňali len ubytovanie a jedlo pre 800 000 ľudí.

Analytik Ifo Gabriel Felbermayr však pripomína, že financovanie ďalších spomenutých aktivít je nevyhnutné pre integráciu utečencov do spoločnosti. Aj nekvalifikovaní utečenci v Nemecku by totiž museli dostať minimálne 8,5 eura na hodinu ( 1360 eur mesačne pri 40 hodinách týždenne), čo zrejme nie je reálne.

Ifo preto vyzýva, aby bola nemecká minimálna mzda pozastavená pre utečencov, ale aj iných nekvalifikovaných pracovníkov.

Čo ďalej?

OECD však s obmedzením minimálnej mzdy nesúhlasí, keďže ako uviedlo vo svojom vyhlásení:

„Piliere sociálneho systému by nemali byť demolované. To prináša neistotu na trh práce.“

No aj keď obmedzenie minimálnej mzdy môže priniesť potenciálnu neistotu, jej zachovanie prináša absolútnu istotu, že pracovníci, ktorí nedokážu vyprodukovať hodnotu vo výške aspoň 8,5 eura na hodinu, jednoducho nebudú zamestnaní. Tento idealizmus tak ubližuje najviac tým, ktorým má pomôcť.

No aj keby obmedzenie minimálnej mzdy mohlo uľahčiť integráciu utečencov do spoločnosti, samo o sebe dnešnú situáciu, samozrejme, nevyrieši. Navyše, ani dvojnásobný odhad nákladov na výdavky súvisiace s utečencami nemusí byť konečnou sumou.

Popri vyšších nákladoch na integráciu jednotlivých utečencov totiž celkové náklady môže navýšiť aj to, že utečencov do Nemecka prichádza a zrejme aj naďalej bude prichádzať oveľa viac, ako si vôbec mnohí dokázali predstaviť.

Zdroj:
1. http://www.euractiv.com/sections/global-europe/german-economic-research-institute-doubles-cost-estimate-refugee-crisis

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.

Komentáre

  1. Tomáš Žarošský says

    Jinymi slovy – vyresi se to socialnimi davkami a tim padem samovolnym vytvorenim islamskych ghett. Tzv. no-go zony s pravem saria. Inu, stovky islamskych statu v Evrope. Je jen otazka casu, kdy se evropske islamske staty budou snazit slit v jeden.