Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Utečenci v Nemecku – 96 % si za rok nedokázalo nájsť prácu

Utečenci v Nemecku – len 4 % z nich si medzi októbrom 2014 a septembrom 2015 dokázalo nájsť pracovné miesto. O tejto štatistike nedávno verejnosť informoval nemecký Úrad práce. Dáta vychádzali zo štatistík utečencov …

Utečenci v Nemecku bez práce

… registrovaných z 15 vybraných krajín pôvodu. V absolútnych číslach tak za sledovaný rok prácu získalo len 67 900 utečencov v Nemecku. No v tomto prípade dôvodom nie je len lenivosť utečencov v Nemecku alebo ich neschopnosť zaradiť sa do spoločnosti.

Nezamestnaní utečenci v Nemecku

Čísla o nezamestnanosti utečencov v Nemecku vrhajú na ich ekonomické prínosy iný pohľad. Jedným z hlavných argumentov prijímania veľkého počtu utečencov totiž je, že utečenci môžu pomôcť riešiť demografické problémy Nemecka, ako aj Európskej únie vo všeobecnosti.

Podľa tohto argumentu má na utečencoch ekonomika EÚ získať dvakrát – zaplnením pracovných pozícií, ktoré dnes nemá kto obsadiť a prispievaním do štátneho rozpočtu, čo má pomôcť udržateľnosti dôchodkového systému.

Ako však ukazuje realita, utečenci v Nemecku skôr udržateľnosť sociálneho systému oslabujú, ako by ju zlepšovali.

Problémy zosilnené štátnymi politikami

Zatiaľ čo mnohí od utečencov v Nemecku čakajú spomínané vyriešenie demografickej krízy, iní utečencov stereotypne prezentujú ako lenivcov, ktorí v Európskej únii nechcú pracovať a chcú len čerpať štedré sociálne výhody.

V mnohých prípadoch to nepochybne bude naozaj tak. No aktivitu utečencov podstatne sťažujú aj nevhodné štátne politiky Nemecka, ako aj iných krajín EÚ.

Žiadatelia o azyl v Nemecku majú napríklad až 3 mesiace po podaní tejto žiadosti zakázané pracovať. Aj keby teda boli všetci utečenci v Nemecku najpracovitejší a najproaktívnejší na svete, počas prvých troch mesiacoch by legálna zamestnanosť medzi nimi bola nevyhnutne 0 %.

V mnohých krajinách sú navyše podmienky pre utečencov ešte prísnejšie, pričom v niektorých z nich môžu začať pracovať až po 6 či 12 mesiacoch, zatiaľ čo v iných nemôžu získať štandardné pracovné miesta vôbec.

Problémom s utečencami v Nemecku navyše nepomáha ani to, že Nemecko tento rok zaviedlo minimálnu mzdu na úrovni 1473 eur mesačne.

Aby teda vôbec nejaký utečenec v Nemecku mohol byť zamestnaný, musí vyprodukovať hodnotu minimálne vo výške tejto minimálnej mzdy, samozrejme, ešte navýšenú o odvody a dane.

Nie je prekvapivé, že za takýchto podmienok sa utečencom v Nemecku do spoločnosti integruje ťažko.

Zdroj:
1. https://web.archive.org/web/20151119143924/http://www.spiegel.de/wirtschaft/soziales/fluechtlinge-vier-prozent-finden-job-a-1063332.html
2. http://www.rouming.cz/roumingShow.php?file=Podpora_uprchlikum_staty.jpg

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.