Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Utečenci v EÚ zavádzajú nové hraničné kontroly
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Utečenci v EÚ | Švédsko a Dánsko zatvárajú hranice

Utečenci v EÚ । Záplava utečencov prichádzajúcich do Európskej únie vedie k veciam, ktoré by boli ešte nedávno nepredstaviteľné. Pred pár dňami totiž Švédsko zaviedlo kontroly na hranici s Dánskom, čo je prvýkrát po takmer 60 …

Utečenci v EÚ a hranice

… rokoch. Takmer okamžite po tomto kroku zaviedlo hraničné kontroly aj Dánsko na svojej hranici s Nemeckom. Dôvodom má byť rovnako nezvládnuteľná situácia s utečencami prichádzajúcimi do EÚ.

Kontroly na hraniciach

Švédsko od pondelka 4. januára kontroluje doklady ľudí, ktorí do krajiny prichádzajú z Dánska autobusom, vlakom alebo loďou.

Mnohí tento krok vnímajú ako opätovné postavenie Berlínskeho múru, koniec Európskej únie a niektorí zamestnanci dochádzajúci za prácou z jednej krajiny do druhej zvažujú, že budú musieť zmeniť svoje zamestnanie.

No aj keď sa Švédsko vďaka zavretiu hraníc od problému utečencov prichádzajúcich do EÚ do veľkej miery izolovalo, o to väčšie problémy to prinieslo pre Dánsko.

Dánsko preto len o pár hodín neskôr samo zavrelo svoju hranicu s Nemeckom. Dánsky premiér Loekke Rasmussen nad tým vyjadril veľké poľutovanie, no vzhľadom na aktuálnu situáciu s utečencami v Európskej únii iné riešenie nevidí:

„Po prvýkrát od 50. rokov bude potrebný občiansky preukaz na prekročenie (hranice). (…) To ukazuje čo je tu v stávke.“

Podľa Rasmussena tiež ide o „významný krok vzad“.

Utečenci v EÚ a meniaca sa realita

Problém s utečencami prichádzajúcimi do EÚ tak narúša základný pilier, na ktorom je postavená Európska únia – voľné hranice.

Práve voľné hranice sú pritom jednoznačne najvýznamnejším prínosom EÚ, popri ktorom sa dali so zaťatými zubami prižmúriť oči aj nad škodami, ktoré páchali nezmyselné regulácie a výdavky Európskej únie.

No ak to takto pôjde ďalej, hrozí, že to dobré (voľné hranice) už EÚ nebude schopná poskytnúť, zatiaľ čo členským krajinám zostanú už len spomínané regulácie a výdavky, ktoré poškodzujú ich ekonomiky.

Takýto stav by však neprospel nikomu a každá jedna krajina by bez výnimky na zavreté hranice tvrdo doplatila.

O to dôležitejšie je zaujať k otázke utečencov v Európskej únii konštruktívny postoj a zbaviť sa naivného idealizmu, ktorý tento problém vytvoril, a pre ktorý ho je len ťažko vyrieši.

Zdroj:
1. http://www.ft.com/intl/cms/s/0/7ae022f2-b2cd-11e5-8358-9a82b43f6b2f.html#axzz3wGFKExhG
2. http://www.bloomberg.com/news/articles/2016-01-04/schengen-tensions-mount-as-swedish-border-checks-anger-denmark
3. http://www.thelocal.se/20160104/border-checks-begin-on-sweden-denmark-bridge

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.