Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Utečenci v EÚ sú nezvládnuteľní 
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Utečenci v EÚ sú podľa francúzskeho a švédskeho premiéra neudržateľní

Utečenci v EÚ podľa francúzskeho premiéra Manuela Vallsa prekročili limity toho, čo je podľa neho Európska únia schopná zvládnuť. EÚ preto podľa neho už nemôže prijímať viac utečencov, ale ich situáciu musí riešiť priamo na Strednom …

Utečenci v EÚ a obrat

… východe. Ešte prekvapivejšie však je, že podobne situáciu s utečencami v EÚ začala vnímať aj švédska vláda. Vyzerá to teda tak, že postoj k utečencom v Európskej únii sa začína pomaly, ale isto obracať.

Nezvládnuteľní utečenci v EÚ

Ako ohľadom utečencov v Európskej únii vyhlásil francúzsky prezident:

„Nemôžeme prijať viac utečencov v Európe. Povedal som (nemeckému vicekancelárovi) Sigmarovi (Gabrielovi), že už viac nemôžeme prijať. To neznamená, že kritizujem Nemecko. Nemecko vykonalo voľbu, ktorá je v jeho česť, no musí si ctiť svoje záväzky. Myslíte, že dnes Belgicko alebo Francúzsko prijmú viac utečencov? Nie. Nie. Nie. Pre mňa sú veci veľmi jasné. Riešenia sú tam (na Strednom východe).“

Francúzsky premiér tiež hovoril aj o tom, ako sa verejná mienka ohľadom utečencov v EÚ zhoršila po teroristických útokoch v Paríži.

Prekvapivý obrat Švédska

Podobný, aj keď trochu pokornejší, postoj k utečencom v Európskej únii zaujala aj švédska vláda. V tomto prípade tak ide o obrat o 180 stupňov, keďže práve Švédsko doteraz patrilo slovne medzi najväčších podporovateľov prijímania utečencov a v prepočte na obyvateľa tiež prijalo najviac utečencov z celej Európskej únie.

Ako vyhlásil švédsky premiér Stefan Löfven:

„Súčasná situácia je neudržateľná, takže musíme drasticky obmedziť počet žiadateľov o azyl prichádzajúcich do Švédska.“

Nadviazal tak na spoločné vyhlásenie švédskej vlády, v ktorom sa okrem iného uvádzalo aj toto:

„Švédsko si počas najhoršej utečeneckej krízy od 2. svetovej vojny na seba vzalo väčšiu zodpovednosť ako akákoľvek iná západná krajina. (…) Sme malou krajinou vykonávajúcou obrovské úsilie a švédsky ľud ukazuje veľkú solidaritu v týchto náročných časoch.”

Neprekvapivé zmeny

No aj keď sú mnohí týmto obratom prekvapení, v skutočnosti išlo o nevyhnuteľnú vec, ktorá bola len otázkou času. „Solidarita“ totiž má svoje hranice a skôr či neskôr narazí na tvrdú ekonomickú realitu.

A čím skôr si to uvedomia aj politici v iných krajinách, tým skôr sa bude môcť situácia s utečencami v EÚ vyriešiť poctivo a udržateľne nielen pre Európsku úniu, ale aj pre utečencov samotných.

Zdroj:
1. http://www.irishtimes.com/news/world/europe/french-prime-minister-issues-refugee-warning-1.2442554
2. http://www.ft.com/intl/cms/s/0/598d3a94-92c1-11e5-bd82-c1fb87bef7af.html#axzz3sQFdCgpO

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.

Komentáre

  1. Tomáš Žarošský says

    Teď jde jen o to nenechat se zvyklat a nenechat si migranty přerozdělit.
    Je jasné, že ani Německu ani Švédsku ani Rakousku se nechce nést následky polititky otevřených dveří. Čili teď se budou zuby nehty snažit o kvóty a solidaritu a vzývání evropských hodnot.
    Je jasné, že miliony lidí z Evropy nikdo deportovat nebude. To ani nelze.