Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Utečenci v EÚ uvoľnia rozpočtové pravidlá
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Utečenci v EÚ by nemali uvoľniť, ale sprísniť rozpočtové pravidlá

Utečenci v EÚ môžu viesť k uvoľneniu rozpočtových pravidiel, ktoré zakazujú nadmerné zadlžovanie. Už 3 krajiny (Taliansko, Rakúsko a Írsko) požiadali Komisiu o ústupky v dôsledku „mimoriadnych okolností“ v súvislosti …

Utečenci v EÚ a rozpočet

… s príchodom utečencov do Európskej únie. No aj keď utečenecká kríza objektívne zvyšuje tlak na rozpočty krajín EÚ, nemal by to byť argument za uvoľnenie rozpočtových pravidiel. Takáto zmena by totiž takmer zaručene priniesla viac škôd ako úžitku.

Neisté reakcie

Európska komisia vyzerá byť otvorená návrhu na výnimky v rozpočtových pravidlách, no jej predstavitelia zatiaľ odmietli čokoľvek prisľúbiť.

Podľa eurokomisára pre hospodárske veci Pierra Moscoviciho je na definitívne rozhodnutie zatiaľ priskoro, keďže Komisia a ani samotné členské krajiny nemajú „dostatok informácií“ o tom, aký bude finančný vplyv príchodu utečencov do Európskej únie.

Utečenci prichádzajúci do EÚ sú však len jedným z množstva dôvodov, ktoré majú ospravedlniť nezodpovedné míňanie.

Podľa iných návrhov by napríklad mali dostať ústupky aj „verejné investície“ alebo „zavádzanie významných reforiem“.

Utečenci v EÚ a rozpočtové pravidlá

Pri návrhoch prepojiť utečencov prichádzajúcich do Európskej únie s rozpočtovými pravidlami sa však zabúda na jednu vec. Rozpočtové pravidlá boli prijaté najmä kvôli tomu, že zadlžovanie krajín eurozóny bolo neudržateľné, v dôsledku čoho sa viaceré krajiny dostali na pokraj bankrotu.

Komisia preto môže udeliť výnimiek koľko len chce, no na udržateľnosť takého zadlžovania to nebude mať žiadny vplyv.

Finančné trhy nebudú obrovské dlhy vnímať priaznivejšie kvôli tomu, že vznikli aj kvôli utečencom prichádzajúcim do EÚ a nie kvôli iným dôvodom.

Je to totiž podobné, ako keby človek, ktorý ledva zvláda platiť svoje dlhy, prijal do svojho bytu chudobných, ktorí podľa neho potrebujú pomoc. V dôsledku vyšších nákladov na energie a jedlo by však dlhy nebol schopný splácať, čo by možno viedlo až k strate jeho majetku. Na ulici by sa tak neocitli len chudobní, ktorým chcel pomôcť, ale aj on sám.

No ak by utečenci v Európskej únii mali predsa viesť k zmene rozpočtových pravidiel, nemuselo by ísť práve o ich uvoľnenie.

Prijímanie utečencov do EÚ totiž nezvýši tlak na verejné financie len jednorázovo, ale aj dlhodobo.

To by aj pri nezmenených rozpočtových pravidlách znamenalo vyššie riziko neudržateľnosti dlhov. Jedinou konzistentnou reakciou na príchod utečencov do EÚ je preto sprísnenie rozpočtových pravidiel a nie ich uvoľňovanie.

Zdroj:
1. http://www.euractiv.com/sections/euro-finance/eu-drags-revised-stability-and-growth-pact-318395

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.