Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Utečenci v EÚ | Poradca Junckera Selmayr klame
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Utečenci v EÚ | Poradca predsedu Komisie klamal o počte utečencov

Utečenci v EÚ | Utečenci prichádzajúci do Európskej únie sú mimoriadne kontroverznou záležitosťou. Mnohí predstavitelia EÚ, resp. členských krajín, majú na túto tému veľmi silný názor a neboja sa ho podporiť aj rôznymi …

Utečenci v EÚ a klamstvá

… populistickými argumentami. No hlavný poradca predsedu Európskej komisie Jeana Claude Junckera Martin Selmayr dokonca neváhal argumentovať vymyslenými číslami. Samotný Juncker je pritom jedným z hlavných zástancov povinných kvót na prerozdelenie utečencov v EÚ.

Utečenci v EÚ s prekvapivým obratom?

Podľa Selmayra počet utečencov prichádzajúcich do Európskej únie klesol z 52 249 v poslednom novembrovom týždni na 9 093 v prvom decembrovom týždni.

Samotné interné dokumenty Európskej komisie pritom hovoria o úplne iných údajoch.

Podľa nich totiž počet utečencov prichádzajúcich do EÚ klesol len na 27 069. A to nie je všetko.

Ďalšie zavádzanie

Skutočný počet utečencov prichádzajúcich do Európskej únie môže byť ešte vyšší. Týždenné údaje totiž nemusia odzrkadľovať skutočnú situáciu.

Pre tento dôvod aj štúdia, z ktorej dáta Selmayr prebral (a pozmenil), varovala, že tieto údaje nemusia byť spoľahlivé. Ako ohľadom týždenných údajov o nových utečencoch v EÚ vyhlásil šéf Frontexu Fabrice Leggeri:

„Nepoužívajte týždenné čísla. (…) Nie sú presné, a to pre mnoho dôvodov. Môžu byť neúplné a neaktuálne v dôsledku veľkého pracovného vyťaženia a musíme brať do úvahy aj poveternostné podmienky a zmeny na západnobalkánskej trase.“

Vzorné klamstvá

Za svoj skutok by však Selmayr nemal byť potrestaný, ale mal by získať od predsedu Európskej komisie pochvalu. Konal totiž presne v súlade s jeho odporúčaním. Ako totiž kedysi Juncker vyhlásil:

„Keď sa situácia stáva vážnou, musíte klamať!“

No napriek vážnosti situácie s utečencami v EÚ sú klamstvá to posledné, čo dnes Európska únia potrebuje.

Zdroj:
1. http://www.politico.eu/article/refugee-numbers-dont-sum-up-selmayr-juncker/

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.