Utečenci v EÚ | Utečenci prichádzajúci do Európskej únie sú mimoriadne kontroverznou záležitosťou. Mnohí predstavitelia EÚ, resp. členských krajín, majú na túto tému veľmi silný názor a neboja sa ho podporiť aj rôznymi …
… populistickými argumentami. No hlavný poradca predsedu Európskej komisie Jeana Claude Junckera Martin Selmayr dokonca neváhal argumentovať vymyslenými číslami. Samotný Juncker je pritom jedným z hlavných zástancov povinných kvót na prerozdelenie utečencov v EÚ.
Utečenci v EÚ s prekvapivým obratom?
Podľa Selmayra počet utečencov prichádzajúcich do Európskej únie klesol z 52 249 v poslednom novembrovom týždni na 9 093 v prvom decembrovom týždni.
Samotné interné dokumenty Európskej komisie pritom hovoria o úplne iných údajoch.
Podľa nich totiž počet utečencov prichádzajúcich do EÚ klesol len na 27 069. A to nie je všetko.
Ďalšie zavádzanie
Skutočný počet utečencov prichádzajúcich do Európskej únie môže byť ešte vyšší. Týždenné údaje totiž nemusia odzrkadľovať skutočnú situáciu.
Pre tento dôvod aj štúdia, z ktorej dáta Selmayr prebral (a pozmenil), varovala, že tieto údaje nemusia byť spoľahlivé. Ako ohľadom týždenných údajov o nových utečencoch v EÚ vyhlásil šéf Frontexu Fabrice Leggeri:
„Nepoužívajte týždenné čísla. (…) Nie sú presné, a to pre mnoho dôvodov. Môžu byť neúplné a neaktuálne v dôsledku veľkého pracovného vyťaženia a musíme brať do úvahy aj poveternostné podmienky a zmeny na západnobalkánskej trase.“
Vzorné klamstvá
Za svoj skutok by však Selmayr nemal byť potrestaný, ale mal by získať od predsedu Európskej komisie pochvalu. Konal totiž presne v súlade s jeho odporúčaním. Ako totiž kedysi Juncker vyhlásil:
„Keď sa situácia stáva vážnou, musíte klamať!“
No napriek vážnosti situácie s utečencami v EÚ sú klamstvá to posledné, čo dnes Európska únia potrebuje.
1. http://www.politico.eu/article/refugee-numbers-dont-sum-up-selmayr-juncker/