Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Utečenci v EÚ spustili vyšetrovanie krajín EÚ
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Utečenci v EÚ | Európska komisia vyšetruje členské krajiny EÚ

Utečenci v EÚ | V súvislosti s príchodom utečencov do Európskej únie Európska komisia minulý týždeň začala vyšetrovanie 5 členských krajín kvôli ich nedostatočnému plneniu povinností. Podľa stanoviska Komisie je najväčším …

Utečenci v EÚ a Komisia

… z piatich hriešnikov Maďarsko, zatiaľ čo v menšej miere mali pri riešení utečeneckej krízy zlyhať aj Grécko,Chorvátsko, Taliansko a Malta. Je však otázne, či kritika Európskej komisie skutočne padne na úrodnú pôdu.

Kritika Komisie

Podľa Európskej komisie Grécko, Chorvátsko a Taliansko pri prijímaní utečencov nedostatočne dodržiavali reguláciu Eurodac, podľa ktorej sú krajiny povinnné u žiadateľov o azyl snímať odtlačky prstov do 72 hodín od ich príchodu do krajiny.

Napríklad do Grécka prišlo medzi 20. júlom a 30. novembrom takmer pol milióna utečencov, no grécke úrady snímali odtlačky prstov len u 121 000 z nich.

Tieto 3 krajiny navyše za svoje zlyhania v súvislosti s príchodom utečencov do EÚ nie sú kritizované prvýkrát. Ako uvádza stanovisko Komisie:

„Európska komisia poslala v októbri administratívne listy do Grécka, Chorvátska a Talianska. O dva mesiace neskôr ešte neboli obavy účinne adresované. Európska komisia sa preto dnes rozhodla poslať listy formálneho upozornenia Grécku, Chorvátsku a Taliansku, čo je prvý krok procedúry porušenia predpisov.“

Za porušenie predpisov pri prijímaní utečencov však bolo obzvlášť kritizované Maďarsko. Maďarsko totiž nepozastavuje azylové konanie ani v prípade, že utečenci podajú sťažnosť, v dôsledku čoho sú utečenci nútení opustiť územie Maďarska ešte skôr, ako táto sťažnosť stihne byť vyriešená.

Podľa Komisie je takéto konanie protiprávne.

Kontroverzní utečenci v EÚ

Situácia ohľadom utečencov v Európskej únii je už dnes veľmi napätá a rozhodnutia Európskej komisie zrejme k jej upokojeniu neprispejú.

Taliansky minister vnútra Angelino Alfano ešte pred vydaním tohto rozhodnutia hovoril o tom, že prípadné spustenie vyšetrovania Komisie v súvislosti s utečeneckou krízou by bolo „nezmyselné“. Ako tiež povedal:

„Jediná vec, ktorú si od EÚ zaslúžime za prácu, ktorú sme vykonali, je ďakujeme.“

Utečenci prichádzajúci do Európskej únie sú mimoriadne nepopulárni aj v Maďarsku. Maďarská vláda sa tiež plánuje v súvislosti so zavádzaním kvót na prijímanie utečencov obrátiť aj na Európsky súdny dvor.

Rozhodnutie Komisie ohľadom utečencov v EÚ tak môže byť nielen pre Maďarsko ako červené súkno pre býka.

Zdroj:
1. http://www.bbc.com/news/world-europe-35064599
2. http://ec.europa.eu/dgs/home-affairs/what-is-new/news/news/2015/20151210_3_en.htm

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.