Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Prečo Grécko nechce ďalšie úsporné opatrenia

Grécko by podľa Troiky malo vykonať nové úsporné opatrenia. Ak budúci rok neušetrí aspoň o 2 miliardy viac, hrozí mu bankrot. Grécko však o tom nechce ani počuť. Ďalšie úsporné opatrenia nechce prijať za žiadnych okolností.

Grécko a úsporné opatrenia

Podľa gréckeho ministra zdravotníctva Adonisa Georgiadisa je dôvodom to, že nové úsporné opatrenia by smerovali k pádu vlády. To však vedie k patovej situácii. Grécko neznesie ďalšie úsporné opatrenia, ani súčasný stav verejných financií.

Grécko a úsporné opatrenia

O tom, že Grécko v žiadnom prípade nemôže vykonať dodatočné úsporné opatrenia, utekal povedať šéfovi pracovnej skupiny EÚ Thomasovi Wieserovi aj samotný grécky premiér Antonis Samaras. Je však jedno, čo komu Grécko povie, objektívnu realitu slovami nezmení. Čísla hovoria jasne. Grécko hospodári neudržateľne a jediný spôsob, ako sa vyhnúť bankrotu, sú ďalšie úsporné opatrenia. Úsporné opatrenia by Grécko muselo logicky prijať aj vtedy, ak by zbankrotovalo. A tam by už o škrtoch nerozhodovalo samo, ale rozhodovali by jeho veritelia.

Čo sa stane s Gréckom

Pokiaľ grécki občania odmietnu ďalšie úsporné opatrenia tak ostro, že by pri ďalšom šetrení musela padnúť vláda, predstavilo by to do budúcnosti napokon veľkú hrozbu. Keďže si pred pravdou zakrývajú oči, v budúcnosti budú voliť čoraz väčších populistov. Politici, ktorí sa aspoň čiastočne pokúsia hovoriť pravdu, sa totiž v očiach bežných Grékov stanú extrémistami. Toto je však situácia, ktorú vytvorila EÚ. Práve tá chcela ďalšími a ďalšími pôžičkami pre Grécko zabezpečiť stabilitu a vyhnúť sa chaosu a extrémizmu. Dnešná realita je však presne opačná a budúcnosť Grécka pochmúrna. Grécko odmieta nevyhnutné úsporné opatrenia, čím odmieta aj nádej na možnú obnovu.

Zdroj
1. http://www.ekathimerini.com/4dcgi/_w_articles_wsite1_1_16/10/2013_523480

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.