Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Úsporné opatrenia EÚ vraj nemajú byť cieľom samé o sebe

Úsporné opatrenia EÚ sú terčom kritiky, pričom je to opäť zo strany Talianska. Taliansky premiér Matteo Renzi sa sťažoval, ako sú vraj úsporné opatrenia EÚ brané ako cieľ samé o sebe a od Európskej únie preto žiadal …

Úsporné opatrenia EÚ a Taliansko

… „flexibilitu“. Inak povedané, povolenie na porušovanie pravidiel. No aj keď Renzi chce menšími úsporami bojovať proti populistom, pri odmietaní úsporných opatrení Európskej únie sám prezentuje populizmus najhrubšieho zrna.

Viac flexibility

Taliansky premiér volal po väčšej flexibilite ohľadom úsporných opatrení EÚ na konferencii v Berlíne s Angelou Merkelovou. Ako vyhlásil:

„Som toho presvedčenia, že úsporné opatrenia nefungujú samé o sebe a môžu v skutočnosti viesť k pádu vlád. Nežiadame zmenu pravidiel pre Taliansko. Žiadame, aby boli pravidlá aplikované. (…) Flexibilita bola sľubom (predsedu Európskej komisie) a nemyslím si, že zmenil svoj názor.“

No je absurdné, keď Renzi hovorí, že pravidlá síce meniť nechce, ale chce flexibilitu. V konečnom dôsledku totiž môže ísť o presne rovnakú vec.

Ak by napríklad Komisia pripravila „flexibilnejšie“ rozpočtové pravidlá EÚ, vďaka ktorým sa do deficitu nebudú počítať niektoré výdavky, ktoré dosiahnu v sumáre 1 % HDP, ide o rovnakú vec, ako keby Komisia rovno zdvihla o 1 % HDP limit v samotných pravidlách.

Bájne úsporné opatrenia EÚ

Samozrejme, to, že sú úsporné opatrenia Európskej únie kritizované, neznamená, že v skutočnosti eurozóna šetrí. Naopak, zadlžovanie eurozóny stále rastie a jedinou zmenou je to, že sa tempo zadlžovania znížilo.

No to v žiadnom prípade nestačí – už objem dlhov, ktorý eurozóna mala v roku 2011 viedol takmer k bankrotu niektorých krajín.

Ak by navyše na pomoc neprišla Európska centrálna banka so svojim programom OMT, nezodpovedné krajiny by buď zbankrotovali, alebo by museli začať reálne šetriť.

Hovoriť preto, že úsporné opatrenia EÚ nefungujú samé o sebe, je ako povedať, že hasenie horiaceho domu samé o sebe nevyrieši všetky problémy. To je pravda, ale ak dom zhorí, jeho majiteľ nebude mať menej problémov, ale viac.

A podobne, ak budú najmä krajiny ako Taliansko (s dlhom vyše 130 % HDP) úsporné opatrenia EÚ odmietať, skôr či neskôr zbankrotujú, a vtedy budú tieto krajiny spomínať na časy, keď šetrili len toľko, koľko dnes.

Zdroj:
1. http://www.euractiv.com/sections/euro-finance/renzi-tells-merkel-budget-flexibility-was-promise-321444

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.