Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Úsporné opatrenia EÚ by mali podľa Sapina skončiť
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Úsporné opatrenia EÚ by vraj mali skončiť, lebo euru už nehrozí rozpad

Úsporné opatrenia EÚ by mali byť vecou minulosti. Dnes sa totiž situácia zmenila, rozpad eurozóny je zažehnaný, a tak by štáty namiesto šetrenia mali “podporovať” rast. Tvrdí to francúzsky minister financií Michel Sapin. Tento prístup však …

Úsporné opatrenia a eurozóna

… kompletne ignoruje aktuálnu ekonomickú situáciu v Európskej únii, ako aj samotné základy ekonómie. A tak aj keď rozpad eurozóny nie je témou dňa, ako tomu bolo nedávno, rušenie úsporných opatrení rozhodne nie je žiaduce.

Stop šetreniu, môžeme míňať

Na margo úsporných opatrení EÚ Sapin vyhlásil:

„Je to ťažké, lebo niektorí v Európe sa ešte stále držia logiky minulého obdobia. (…) Nemalo by sa nič zmeniť? Mali by sme aj naďalej pokračovať ako v minulom období, keď tu bolo riziko explózie?“

Riziko rozpadu eurozóny však stále nie je za nami. A to, že v súčasnosti krajiny nekrachujú, nie je dôvodom na oslavy.

Euro nezachránili úsporné opatrenia, ale ECB

Krajiny eurozóny nevykonali žiadne zásadné úsporné opatrenia, ktoré by prinavrátili investorom dôveru. Štáty aj naďalej míňajú výrazne viac než vyberú na daniach a celkové zadĺženie eurozóny rastie.

Väčšie zadĺženie tak svedčí o tom, že verejné financie sú ešte neudržateľnejšie ako v minulosti.

To, čo dočasne zachránilo euro od krachu preto neboli úsporné opatrenia, ale bezprecedentne voľná monetárna politika ECB.

Európska centrálna banka sa fakticky odhodlala ručiť za všetky štátne dlhy v prípade akýchkoľvek výraznejších problémov, a tak len riešenie vysokého zadĺženia odsunula ďalej do budúcnosti.

Tento kúpený čas mal navyše slúžiť práve na to, aby krajiny reformovali svoje ekonomiky a dali svoje verejné financie do poriadku.

Avšak namiesto toho, aby krajiny znižovali regulačnú záťaž a vládne výdavky, jednoducho obmedzili šetrenie. ECB však za stále rastúce štátne dlhy nemôže ručiť naveky.

Ak teda krajiny povolia úsporné opatrenia, ktoré sú už teraz skôr symbolické ako reálne, hrozba rozpadu eurozóny môže prísť skôr, než by to nezodpovedné vlády mohli čakať.

Zdroj:
1.http://www.ft.com/intl/cms/s/0/e89df860-4c66-11e4-90c1-00144feab7de.html?siteedition=intl#axzz3FRbPmWyf

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.