Úsporné opatrenia EÚ, podľa ktorých by vlády eurozóny mali krotiť svoje zadlžovanie, sú opäť predmetom sporov. Francúzsko sa totiž rozhodlo nerešpektovať tieto rozpočtové pravidlá a šetrenie odložiť do ďalekej budúcnosti.
Lídri eurozóny pripomínajú dôležitosť a povinnosť rozpočtových pravidiel, jedna vec je však jasná. Doteraz neprišli so žiadnym nápadom, ako donútiť Francúzsko vykonávať úsporné opatrenia EÚ. Zatiaľ to však nevyzerá, že by sa táto situácia mala zmeniť.
Grécko odmieta úsporné opatrenia Európskej únie
Úsporné opatrenia EÚ bez Francúzska
Francúzsko vo svojom rozpočte na rok 2015 úplne odmietlo úsporné opatrenia Európskej únie, keďže plánuje mať deficit až vo výške 4,3 % HDP.
Svoj deficit Francúzsko navyše neplánuje dostať pod úroveň 3 % HDP skôr ako v roku 2017. Dôveryhodnosť sľubov do takej ďalekej budúcnosti je, samozrejme, veľmi otázna.
Bezzubá kritika Európskej únie
Holandský minister financií Jeroen Dijsselbloem rozhodnutie Francúzska okomentoval slovami:
„Sú tu jasné pravidlá ohľadom rozpočtov, ktoré musia byť nasledované.“
Lenže krátko na to Dijsselbloem priznal, že Európska únia nemá nástroje na to, aby Francúzsko prinútila vykonávať úsporné opatrenia EÚ. Podobne kritický bol nemecký minister financií Wolfgang Schäuble, ktorý ale vyjadril nádej na obrat situáce, keď vyhlásil:
„Som presvedčený o tom, že v prípade Francúzska sa dá nájsť riešenie.“
Tento idealizmus však schladil samotný francúzsky minister financií Michel Sapin, ktorý poznamenal:
„Komisia nemá absolútne žiadne právomoci na odmietnutie, zmeny alebo kritizovanie rozpočtu. Tu, rovnako ako inde, suverenita prináleží francúzskemu parlamentu.“
Takáto reakcia sa, samozrejme, dala čakať. Rozpočtové pravidlá bez reálnych sankcií sú len zbožným prianím lídrov EÚ. Pokiaľ teda za porušenie pravidiel nebudú predstavené konkrétne tresty, úsporné opatrenia EÚ budú selektívne ignorované aj naďalej.
1. http://euobserver.com/news/126041
2. http://www.euractiv.com/sections/euro-finance/france-tests-eurozones-resolve-rein-deficits-309147
3. http://www.lesechos.fr/economie-france/budget-fiscalite/0203855753524-michel-sapin-la-souverainete-appartient-au-parlement-1053141.php