Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Úsporné opatrenia EÚ | Ekonomický rast je vraj dôležitejší ako deficit

Úsporné opatrenia EÚ sa opäť dostali pod paľbu populistickej kritiky. Ako už mnohokrát v minulosti, aj tentokrát ich kritizuje krajina patriaca medzi najväčších hriešnikov – Španielsko. Ani teraz sa však argumenty proti šetreniu nezlepšili.

Úsporné opatrenia EÚ a Španielsko

Španielsko totiž argumentuje najmä tým, že ekonomický rast je dôležitejší ako prísne dodržiavanie úsporných opatrení Európskej únie. Medzi týmito dvoma vecami však v skutočnosti nie je taký rozpor, ako by sa mohlo zdať.

Prečo menej šetriť

Španielsky minister financií Luis de Guindos na zasadnutí ministrov financií EÚ ohľadom úsporných opatrení Európskej únie vyhlásil:

„Vzhľadom na globálnu situáciu, najdôležitejšou vecou je ekonomický rast. (…) (Úsporné opatrenia EÚ) ovplyvňujú rast v krátkodobom hľadisku.“

Udržanie hospodárskeho rastu je tiež podľa neho dôležitejšie ako „jeden, dva alebo tri desatinné body.“ Na možnosť udeliť výnimku pri rozpočtových pravidlách EÚ je však oficiálne potrebná „štrukturálna snaha“.

To je však podľa španielskeho ministra „diskutabilný koncept“, keďže podľa neho ústredným prvkom týchto opatrení je práve udržanie hospodárskeho rastu.

Porušovanie pravidiel a umelý rast

No aj keby boli vyhlásenia Guindosa pravdivé, neoprávňovalo by to porušovanie úsporných opatrení Európskej únie. Tie totiž nespadli z neba, ale boli dobrovoľne schválené všetkými krajinami eurozóny, vrátane Španielska.

Nerešpektovanie úsporných pravidiel EÚ je preto rovnaké ako nerešpektovanie akejkoľvek inej zmluvy.

Druhým problémom v argumentoch španielskeho ministra je to, že rast poháňaný vládnymi výdavkami je neudržateľný. Vláda za peniaze daňovníkov, samozrejme, môže stimulovať ekonomiku a vytvoriť zamestnanosť.

No o čo viac míňa vláda, o to menej zdrojov zostáva súkromnému sektoru, na poskytovanie vecí, o ktoré skutočne zákazníci majú záujem. Toto je dôvod neudržateľnosti vládou stimulovaného rastu a je to tiež dôvod, prečo takéto programy často končia spolu s ukončením ich financovania.

Bublina spľasla, no dlh zostáva.

Úsporné opatrenia EÚ a realita

Hlavným problémom argumentov Guindosa však je, že Španielsko úsporné opatrenia Európskej únie nedodržiava ani dnes. Od roku 2008 do roku 2012 (obe vrátane) totiž deficit Španielska nikdy nedosiahol menej ako 9,4 % HDP.

V roku 2013 dosiahol 6,9 % HDP a v roku 2014 (posledný rok, pri ktorom sú už známe dáta) to bolo 5,9 % HDP. Vďaka tomu deficit Španielska medzi rokmi 2007 a 2014 vzrástol z 35,5 % na veľmi vysokých 99,3% HDP.

Tu preto v žiadnom prípade nejde o nejaké desatinné body, ale o také rýchle zadlžovanie, že Španielsku hrozí bankrot.

Španielsko tak je medzi poslednými krajinami, ktoré by úsporné opatrenia EÚ mali kritizovať.

Zdroj:
1. http://www.euractiv.com/section/euro-finance/news/guindos-growth-is-more-important-than-few-decimal-points-of-deficit/
2. http://www.bigstockphoto.com/image-42062950/stock-photo-stop-populism-political-philosophy-populist-or-nationalist

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.

Komentáre

  1. Dávam pluská za ilustrácie