Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Európska únia by mala byť transparentnejšia

Európska únia v transparentnosti zaostáva za mnohými členskými štátmi. Vyplýva to z nedávno zverejnenej správy Európskej komisie, ktorú hodnotili Daniel Freund a Alex Johnson z Transparency International EU. Podľa tejto …

Európska únia a informácie

… správy len 3 hlavné inštitúcie Európskej únie (Komisia, Rada a Parlament) dostali v roku 2014 spolu 6227 žiadostí o informácie. Z nich bol plný prístup k informáciám pridelený zhruba v troch štvrtinách prípadov. Ťažko však povedať, či išlo o úspech.

Kontroverzná transparentnosť

Podľa Transparency International je transparentnosť Európskej únie v porovnaní s niektorými členskými krajinami len obmedzená. Ako príklad je uvedené aj Slovensko, ktoré má jeden z najlepších zákonov o slobodnom prístupe k informáciám v celej EÚ.

No problémom nie sú len zákony, ale aj to, ako sa vykonávajú.

Až 78 % žiadostí o informácie sa totiž u spomínaných inštitúcií Európskej únie týkalo informácií, ktoré už boli prístupné verejnosti, no žiadatelia ich zrejme nevedeli nájsť. 20 % z týchto žiadostí navyše pochádzalo od akademikov a 12,8 % z iných inštitúcií EÚ.

To, že problém nájsť požadované informácie majú aj univerzitní profesori a „eurokrati“, tak podľa Transparency International poukazuje na veľmi chabú prístupnosť týchto dokumentov.

Čo môže spraviť Európska únia

Podľa Transparency International by preto Európska únia mala byť proaktívnejšia pri zverejňovaní dokumentov. Štandardnou praktikou by malo byť zverejňovanie dokumentov v každom štádiu legislatívneho procesu. No záujem by musel byť v prvom rade na strane samotných inštitúcií EÚ.

V roku 2013 napríklad Európsky súdny dvor rozhodol, že Rada musí zverejniť pozície členských krajín v pracovných skupinách. No Rada jednoducho prestala zaznamenávať mená jednotlivých krajín pri týchto pozíciách a záujemcovia o informácie sa tak opäť nemohli dozvedieť, aký postoj majú jednotlivé členské krajiny.

Ak by bolo zverejňovanie informácií ohľadom konania inštitúcií Európskej únie automatické a lepšie prístupné, malo by to aj ďalšiu výhodu.

Európska únia by mohla aspoň o trochu znížiť svoju administratívnu záťaž, keďže by úradníci boli ušetrení od množstva práce s vybavovaním žiadostí, ktoré ani nikdy nemuseli byť podané.

Zdroj:
1. http://www.euractiv.com/sections/trade-society/eu-institutions-are-less-transparent-many-member-states-317240

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.