Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Nová britská premiérka Theresa May – Ako budú vyzerať rokovania o Brexite

Theresa May │ Veľká Británia dnes získa v poradí druhú premiérku od čias Margaret Thatcher. Stane sa ňou 59-ročná Theresa May. Jediná kandidátka na post britskej premiérky po odstúpení svojej rivalky Andrey Leadsom nebude …

Theresa May a Británia

… v Európskej únii politickým nováčikom. Theresa May totiž od roku 2010 zastávala funkciu ministerky vnútra Veľkej Británie a medzi európskymi lídrami je tak dobre známa. Viac ako čokoľvek iné však európskych politikov určite zaujíma, ako sa nová britská premiérka postaví k spusteniu článku 50 Lisabonskej zmluvy o odchode krajiny z EÚ. A ďalšou kľúčovou otázkou zostáva: stane sa Theresa May druhou Železnou lady v histórii Veľkej Británie?

Schopnosti preverí vyjednávanie

David Cameron pôvodne avizoval svoj odchod z funkcie premiéra Veľkej Británie na október. Napokon ale svoje rozhodnutie prehodnotil a jeho nástupkyňou sa už oddnes stane ministerka vnútra Veľkej Británie s dlhoročnými skúsenosťami Theresa May.

Vlastným menom Theresa Brazier pochádza zo strednej vrstvy, preto má so svojou jedinou ženskou predchodkyňou Margaret Thatcher oveľa viac spoločného ako David Cameron.

Obe líderky Spojeného kráľovstva študovali na Oxforde. Zatiaľ čo Margaret Thatcherová vyštudovala chémiu a právo, Theresa May je držiteľkou diplomu z geografie.

Kolegovia z konzervatívnej strany o Therese May hovoria ako o „bloody difficult woman“, teda o „prekliate náročnej žene“, ktorá je prísna a tvrdá.

Jej schopnosti teraz dostatočne preverí vyjednávanie o budúcich vzťahoch Veľkej Británie s EÚ.

Theresa May – Nová Železná lady?

Theresa May si váži hlas ľudu. Ako totiž táto tichá podporovateľka zotrvania krajiny v EÚ povedala:

„Brexit znamená Brexit a my z neho urobíme úspech.“

Theresa May zároveň dodala:

„Nebudú žiadne pokusy o zotrvanie v Európskej únii, žiadne snahy o opätovné pripojenie sa prostredníctvom zadných vrátok a žiadne druhé referendum.“

Podľa vyjadrení novej britskej premiérky to teda nevyzerá, že by sa nechala zastrašiť akýmikoľvek výrokmi európskych lídrov o okamžitom spustení článku 50 Lisabonskej zmluvy.

Theresa May môže radšej využiť čas na vytvorenie spojeneckých väzieb medzi Veľkou Britániou a zvyšnými členskými štátmi EÚ. A ak preukáže svoju neoblomnosť, bojovnosť, schopnosť vyjednávať a obklopí sa správnymi ľuďmi, Theresa May bude na reálnej ceste nasledovať, zatiaľ, jedinú „Železnú lady“ Veľkej Británie.

Zdroj:
1. https://euobserver.com/uk-referendum/134307
2. http://www.bbc.com/news/uk-politics-36660372

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Silvia Šimeková

Asistentka Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.