Teroristické útoky v Európe dnes, žiaľ, nie sú už len hrozbou, ale predstavujú bežnú súčasť našej každodennej reality. Presvedčili sa o tom minulý týždeň aj Francúzi. Tí vo štvrtok čelili už v poradí tretiemu teroristickému útoku …
… v priebehu 18 mesiacov. Tentokrát si svoje obete vyberal jediný útočník, 31-ročný občan Francúzska s pôvodom z Tuniska. Hoci spočiatku nebolo isté, či sa jedná o jeden z teroristických útokov, neskôr sa k nemu prihlásil Islamský štát. Či už išlo o priznanie založenom na pravde alebo fikcii, je v tomto momente diskutabilné. Jedno je však jasné, teroristické útoky sa určite ešte neskončili.
Európa sa stále nepoučila
Ďalší z teroristických útokov si vo francúzskom meste Nice vyžiadal 84 obetí na životoch a množstvo zranených. Medzi viacerými sústrastnými kondolenciami zo strany svetových lídrov sa objavili tiež kritické úvahy v súvislosti s multikulturalizmom.
Poľský minister vnútra Mariusz Błaszczak povedal, že teroristické útoky sú výsledkom „dlhoročnej politiky multikulturalizmu a politickej korektnosti“. Európa sa podľa jeho vyjadrení stále nepoučila z predchádzajúcich teroristických útokov.
Francúzska líderka krajne pravicového Národného frontu sa ku poľskému vládnemu zástupcovi pridala slovami:
„Vojna proti biču islamského fundamentalizmu sa ešte nezačala. A teraz je nevyhnutné ju vyhlásiť.“
Teroristické útoky a francúzsky prezident
Francúzsky prezident François Hollande avizoval, že stav núdze, ktorý mal v krajine trvať do 27. júla bude predĺžený o tri mesiace. Zároveň tiež rozhodol o posilnení útokov v Sýrii a Iraku.
Týmto rozhodnutím zrejme francúzsky prezident ďalším teroristickým útokom len tak nezamedzí.
A ak si viacerí kladú otázku, prečo sa hlavným terčom teroristických útokov stalo najmä Francúzsko, jedným z dôvodov môže byť aj sám francúzsky prezident.
Ostrá politika vojenského intervencionizmu Françoisa Hollanda je totiž známa už z čias boja proti režimu sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada. A to nie je faktor, ktorý je pri hľadaní príčin teroristických útokov možné prehliadať.
1. http://qz.com/733239/the-polish-interior-minister-blamed-the-nice-attack-on-political-correctness/
A přitom si stačí přečíst Korán.
Já jen, že svého času to po řadě neúspěšných jednání s berberskými piráty udělal Thomas Jefferson a založil americkou marínu.
Vtipné je, že existenci Koránu v knihovně Thomase Jeffersona ve smyslu Jeffersonova pozitivního a uctivého vztahu k islámu použil v duchu své islamofilní ideologie prezident Obama ve svém památném Káhirském projevu.