Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Najvyšší čas zmeniť systém DPH na daň z obratu | Europarlament

Štrasburg, 23.11.2016 | Súčasný systém DPH existuje od roku 1993 na základe šiestej smernice ako dočasné riešenie. Odvtedy sa počet podvodov, najmä karuselových, navýšil, a to na 50 až 60 miliárd eur ročne. Súčasný systém DPH takisto komplikuje subdodávateľom úplne zbytočne život. Poslanec Európskeho parlamentu a predseda strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík preto …

… navrhuje nahradiť súčasný systém DPH daňou z obratu. Svoje argumenty podal aj v Štrasburgu počas novembrovej rozpravy k bodu „Smerom k definitívnemu systému DPH a boj proti podvodom v oblasti DPH“.

Systém DPH – prepis vystúpenia

Od roku ´93 je platný súčasný systém DPH, ktorý je koncipovaný ako prechodný režim. No, bolo to dostatočne veľa času na to, aby sme zistili, že tento systém umožňuje karuselové a iné podvody v rozsahu desiatok miliárd EUR.

Môžete robiť veľa opatrení, ale podstata ostane tá, že tento systém umožňuje karuselové podvody.

Preto vyzývam Komisiu, ako aj Radu, aby zmenila systém DPH na systém dane z obratu. To znamená, jednotlivé články dodávateľsko-odberateľského reťazca nebudú medzi sebou si účtovať túto daň, a teda zároveň si na ňu nárokovať, čo umožňuje podvody, ale len ten posledný článok, ktorý bude už predávať konečnému spotrebiteľovi, ktorý nie je registrovaný platca tejto dane, len ten by vyfakturoval tú daň. Toto je to, čo skutočne vyrieši tieto obrovské problémy, ktoré tu s DPH máme už 20 rokov. Veľmi pekne ďakujem.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.

Komentáre

  1. Peter Cipov says:

    Pán Sulík.

    1. Prečo ste prišli až teraz s návrhom na zrušenie DPH a nemali ste to vo volebnom programe? Samozrejme tiež som za zrušenie DPH a už dávno o tom všade hovorím a píšem, ale prečo vy až teraz?

    2. Myslíte si, že daň z obratu bude správnou náhradou? Ako chápete daň z obratu? Že ju budú platiť len súkromné osoby – koneční spotrebitelia? Ak totiž kúpim do firmy počítač alebo cement, je to pre mňa výrobný prostriedok a teda nie som spotrebiteľ. Počítač mi pomôže naprogramovať pre spotrebiteľa aplikáciu, cement postaviť mu dom. Čo ale ak si takto bude kupovať “výrobné” prostriedky veľký počet ľudí cez firmy známych? Alebo čo ak si kvôli to,u budú zakladať živnosti? Nebudú aj to veľké daňové úniky?

    3. Nemyslíte, že by bolo dobré miesto toho zaviesť daň z pohybu peňazí? Tá je najjednoduchšie vyberateľná, pretože ju môžu automaticky strhávať banky. Výška dane povedzme 0,5% z prevodu a 5% z výberu (pre znevýhodnenie cash, s ktorým sa ľahšie robia podvody). Nie som makroekonóm, preto výpočet konkrétnych optimálnych hodnôt prenechám im. Táto daň by postupne mohla nahradiť aj ostatné dane. Samozrejme, vyžaduje si to povinnosť každého obchodníka všetky príchodzie platby smerovať na bankový účet – aj platby v hotovosti. Doba cash-u je dávno preč.