Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Sýrski utečenci | Európska únia zabezpečila Turecku lacnú pracovnú silu

Sýrski utečenci | Referendum o vystúpení Veľkej Británie z EÚ a následný Brexit zatienili iné, predtým rezonujúce, témy do úzadia. To ale neznamená, že sa prestali diať. Jednou z takých tém je napríklad utečenecká kríza a s ňou …

Sýrski utečenci a Turecko

… spojená Dohoda medzi EÚ a Tureckom. Hoci debaty o bezvízovom styku medzi EÚ a Tureckom ako jednej z podmienok dodržiavania dohody nateraz takisto utíchli, európski lídri si stále pochvaľujú, že sa počet prichádzajúcich utečencov do Grécka výrazne znížil. Niektoré webové portály hovoria až o 98-percentnom poklese. Ako sú na tom ale sýrski utečenci v Turecku? Dohoda medzi Bruselom a Ankarou totiž hovorí o výmene až 72 tisíc sýrskych utečencov v pomere 1:1. Podľa dostupných informácií sú však sýrski utečenci v Turecku výrazne obmedzovaní.

Turecko úmyselne zamieta žiadosti

Už dávnejšie v médiách zarezonovala informácia, že Turecko úmyselne zamieta žiadosti vysoko kvalifikovaných sýrskych utečencov na premiestnenie do Európskej únie.

Turecké noviny Hurriyet teraz túto správu potvrdili. V rozhovore im to dosvedčil Metin Corbatir, šéf Výskumného centra pre azyl a migráciu so sídlom v Ankare.

Corbatir deklaroval, že už počul o niekoľkých prípadoch, kedy bolo vysoko vzdelaným sýrskym utečencom doslova zamedzené uchádzať sa o presídlenie do Európskej únie.

Dôvodom je vraj to, že Turecko tiež potrebuje kvalifikovanú pracovnú silu.

Podľa vysokého predstaviteľa Európskej únie v Turecku vraj bola Európska komisia s týmto problémom oboznámená a vyjadrila znepokojenie nad neblahým zaobchádzaním so sýrskymi utečencami. Ako však vysoký predstaviteľ EÚ dodáva:

„Ale úroveň vzdelania kandidátov na presídlenie by nemala spôsobiť ani pozitívnu, ani negatívnu diskrimináciu.“

Kvalifikovaní sýrski utečenci nemajú ľahké nájsť si prácu

Nemala, no spôsobuje. Vysoko kvalifikovaní sýrski utečenci nemajú ľahké nájsť si v Turecku prácu adekvátnu svojmu vzdelaniu.

Sú preto nútení zamestnať sa ilegálne a za nízky plat.

Navyše, od januára do mája tohto roku dostalo pracovné povolenie iba 3800 z 2,7 milióna sýrskych utečencov žijúcich v Turecku.

Viaceré organizácie pre ochranu ľudských práv preto od Európskej únie požadujú, aby prestala posielať sýrskych utečencov do Turecka. Zdôrazňujú pritom obavu o ich práva a obmedzené možnosti pre prácu a vzdelanie.

Európska únia sa ale zatiaľ netvári, že by sa situáciu chystala nejako riešiť. A na čo aj, keď Turecku zabezpečila vzdelanú a navyše lacnú pracovnú silu v podobe sýrskych utečencov. Čo tam po ľudských právach. Hlavne, že môže aj naďalej vyhlasovať, ako dohoda medzi EÚ a Tureckom úžasne funguje.

Zdroj:
1. http://www.express.co.uk/news/world/681518/Turkey-rejecting-highly-educated-refugees-EU-resettlement

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Silvia Šimeková

Asistentka Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.