Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Súčasný systém DPH treba nahradiť | Videokomentár Richarda Sulíka

Štrasburg, 24.11.216 – Európsky parlament dnes hlasovaním vyzval Európsku komisiu, aby súčasný dočasný systém DPH zmenila na systém trvalý. Poslanec europarlamentu a predseda strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík s uvedenou zmenou systému DPH nesúhlasí. Systém DPH platí už desiatky rokov. Novým opatrením sa z neho majú odstrániť niektoré výnimky, čo ale neznamená …

… koniec karuselových podvodov v Európe. Richard Sulík preto navrhuje súčasný systém DPH nahradiť systémom dane z obratu. Ako by mala zmena systému DPH vyzerať, vysvetľuje predseda SaS vo svojom videokomentári.

Európsky parlament sám nevie navrhnúť vôbec nič

Európsky parlament dnes schválil výzvu Európskej komisii, aby zo systému DPH, ktorý je dočasný, spravila systém trvalý.

K tomuto treba vedieť najprv dve veci, a to:

  1. Európsky parlament sám nevie navrhnúť vôbec nič, vie iba vyzvať Komisiu, to je to, o čom sa tu hlasuje, a poprosiť ju, aby ona niečo navrhla. Tá niečo navrhne a potom o tom môžeme hlasovať tu v parlamente. To sme asi jediný parlament na svete.
  2. A druhá vec, ktorú treba vedieť je, že systém DPH, ktorý tu máme, má síce Európa už desiatky rokov, ale stále to je, do dnešného dňa, len dočasné riešenie. A teraz sa má z toho stať trvalé a majú sa odstrániť nejaké výnimky.

Je súčasný systém DPH naozaj funkčný?

No, ale toto je zároveň ten správny moment, kedy sa treba zamyslieť nad tým, či je tento systém DPH naozaj funkčný a vyhovujúci, lebo karuselové podvody nemáme len na Slovensku, ale prakticky v celej Európe. Európa prichádza o desiatky miliárd ročne.

A toto je ten moment, kedy stojí za úvahu, či by sme systém DPH nenahradili systémom dane z obratu. To znamená, že v tom reťazci subdodávateľov, dodávateľov a výrobcov – všetci, ktorí sú platcami dane – dnes DPH, ale potom by to boli platcovia dane z obratu – všetci títo by si medzi sebou navzájom účtovali bez tejto dane, až ten konečný výrobca alebo predajca, ktorý už ten produkt predá spotrebiteľovi, ktorý by nebol evidovaný ako platca tejto dane, až jemu by sa vyúčtovala táto daň obratu.

Malo by to tu obrovskú výhodu, že zo svojej podstaty by nebolo možné robiť karuselové podvody. Ale tak, zrejme Európska komisia na tom až taký veľký záujem nemá, lebo toto, čo som teraz porozprával, nie je atómová fyzika a je to pomerne známa vec.

A v rámci toho dnešného systému DPH už dnes existujú výnimky do 500 tisíc EUR ročného obratu, kedy si firmy medzi sebou nemusia účtovať DPH-čku. V Čechách sa tento spôsob dosť rozmohol, česká vláda na toto tlačí a požiadali dokonca Európsku komisiu o ďalšie výnimky. A v tomto by malo pokračovať aj Slovensko.

Ak teda už nebude možné prejsť na systém dane z obratu, mali by sme sa minimálne snažiť o čím väčšie využitie výnimiek tak, aby tí výrobcovia medzi sebou, pokiaľ to bude možné, si neúčtovali DPH medzi sebou, ale až na konci.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.