Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 465
Spoločná poľnohospodárska politika je verejne neznáma
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Spoločná poľnohospodárska politika – populárna a pritom neznáma

Spoločná poľnohospodárska politika EÚ (CAP) je jedným z najstarších programov Európskej únie. CAP existuje už viac ako pol storočia a z rozpočtu EÚ na ňu ide až zhruba 40 % celkových výdavkov. Kedysi pritom na Spoločnú …

Spoločná poľnohospodárska politika a nevedomosť

… poľnohospodársku politiku išla väčšina rozpočtu Európskej únie. Za to, že CAP je tak dlho prikladaný taký veľký význam, vďačí svojej popularite. No len ťažko ide o zaslúženú popularitu. Ľudia totiž Spoločnú poľnohospodársku politiku EÚ prakticky vôbec nepoznajú.

Blažená nevedomosť

Podľa nedávneho prieskumu Eurobarometra si až 66 % obyvateľov EÚ myslí, že Spoločná poľnohospodárska politika pomáha nielen farmárom, ale aj európskym občanom.

S opakom pritom súhlasilo len 22 % ľudí. Až 29 % ľudí si navyše myslí, že dotácie pre farmárov sú na príliš nízkej úrovni. S takýmto prístupom môže byť Európska únia veľmi spokojná.

No príčinou nie sú úspechy Spoločnej poľnohospodárskej politiky, ale len blažená nevedomosť.

Väčšina obyvateľov EÚ totiž o Spoločnej poľnohospodárskej politike nevie žiadne detaily, pričom 30 % ľudí o nej ani nikdy nepočulo. Len 10 % o CAP vie bližšie detaily. Zároveň, väčšina ľudí to ani nepovažuje za problém.

Až 65 % obyvateľov EÚ totiž nemá záujem dozvedieť sa o Spoločnej poľnohospodárskej politike viac.

Škodlivá Spoločná poľnohospodárska politika EÚ

Je však veľkou škodou, že o Spoločnej poľnohospodárskej politike EÚ ľudia nevedia prakticky nič. Ak by totiž bolo lepšie známe jej fungovanie, takmer určite by sa takejto popularite tešiť nemohla.

Spoločná poľnohospodárska politika Európskej únie totiž škodí úplne všetkým, dokonca aj samotným farmárom, ktorých profitovanie na tejto politike je vnímané ako fakt.

O tom, či farmári uspejú, totiž v CAP nerozhodujú zákazníci, ale to, ako farmári dokážu plniť byrokratické nariadenia, ako aj to, či majú vyššie dotácie oni alebo ich kolegovia z iných krajín EÚ.

Schopní a produktívni farmári tak doplácajú na tých ostatných.

Spoločná poľnohospodárska politika EÚ tiež škodí aj zákazníkom. Tí totiž platia nielen vyššie dane na financovanie dotácií, ale v dôsledku výrazne pokrivenej konkurencie platia aj vyššie ceny za potraviny.

Protekcionistická politika v oblasti poľnohospodárstva tiež ďalej zdražuje potraviny, keďže si obyvatelia EÚ nemôžu kúpiť lacnejšie potraviny z tretích krajín. To, samozrejme, ubližuje aj týmto tretím krajinám.

Tie namiesto toho, aby sa ich obyvatelia dokázali uživiť vlastnou prácou, získavajú (aj) od Európskej únie rôznu finančnú pomoc, ktorá ich udržuje v marazme a ďalej zvyšuje dane obyvateľom EÚ.

Aj keď teda ľudia slepo veria tomu, že im Spoločná poľnohospodárska politika Európskej únie pomáha, v skutočnosti len ťažko nájsť politiku, ktorá im ubližuje viac.

Zdroj:
1. https://euobserver.com/economic/131722

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.