Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Spoločná poľnohospodárska politika deformuje konkurenciu
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Spoločná poľnohospodárska politika chce viac podporovať mladých

Spoločná poľnohospodárska politika (CAP) je dlhodobo jednou z najvýznamnejších politík Európskej únie. Koniec koncov, dlhé roky bola väčšina rozpočtu EÚ vyhradená výlučne na podporu CAP. No napriek svojmu relatívne …

Spoločná poľnohospodárska politika a mladí

… veľkému významu je Spoločná poľnohospodárska politika zúfalo neefektívna a škodlivá pre všetkých – od daňovníkov ažpo samotných farmárov. Namiesto toho, aby sa Európska únia zamýšľala nad jej zrušením, prináša do nej ďalšie nové deformácie.

Podpora mladých farmárov

Podľa údajov Eurostatu z roku 2013 má spomedzi všetkých riadiacich pracovníkov na farmách len 6 % menej ako 35 rokov.

Európska únia preto bije na poplach, ona predsa lepšie vie, aké je „to správne“ vekové zloženie medzi konkrétnymi pracovníkmi.

V rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky tak do roku 2020 má až 180 000 mladých farmárov dostať tzv. „zriaďovací grant“. Farmári do 40 rokov navyše získajú počas prvých piatich rokov svojej činnosti o 25 % vyššie dotácie ako ich starší kolegovia.

Ešte horšia Spoločná poľnohospodárska politika

No aj keď je možné, že vďaka týmto krokom Spoločná poľnohospodárska politika priláka nových mladých farmárov, rozhodne to prinesie viac škody ako úžitku.

V prvom rade, konkurencia medzi farmármi sa ešte viac zdeformuje.

Starších a produktívnejších farmárov totiž môžu vytlačiť novší farmári, ktorí môžu byť menej produktívni, no získajú vyššie dotácie. O úspechu tak v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky bude menej záležať na reálnych schopnostiach a viac na dátume na rodenia.

V druhom rade, Spoločná poľnohospodárska politika takto môže pomôcť konkrétnym mladým farmárom, no nie nezamestnaným mladým vo všeobecnosti.

Finančná podpora totiž bude logicky poskytovaná z peňazí daňovníkov. O čo viac teda bude CAP podporovať zamestnanosť mladých v poľnohospodárstve, o to menej pracovných miest bude vznikať v ostatných sektoroch ekonomiky.

Ide tak o typicky byrokratické riešenie, na ktorom stratia úplne všetci. Iniciatíva nepomôže poľnohospodárom, keďže kvôli spomínaným deformáciám bude Spoločná poľnohospodárska politika na tom ešte horšie.

A iniciatíva nepomôže ani mladým ľuďom, kvôli spomínanému vytláčaniu pracovných miest z iných sektorov ekonomiky.

No byrokrati si napriek tomu budú môcť odškrtnúť ďalšiu splnenú úlohu a vykázať tak ďalšiu aktivitu. Pri Spoločnej poľnohospodárskej politike, rovnako ako pri nezamestnaní mladých, je pritom problémom práve nadmerné centrálne plánovanie a nedostatok trhu.

Zdroj:
1. http://www.euractiv.com/sections/agriculture-food/commission-hopes-new-cap-grants-will-boost-number-young-farmers-319958

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.