Spoločná poľnohospodárska politika EÚ je kritizovaná za mnohé nedostatky. Niektorí ju vinia za neefektívnosť systémovej úrovne, iní kritizujú plytvanie a drahšie potraviny. No spoločná poľnohospodárska politika je …
… menej známa svojim ďalším nedostatkom – vedie k drastickému zabíjaniu vtáctva.
Masívne zabíjanie vtáctva
Poľné vtáky, ktoré svojim spevom tešili celé generácie, sa stretli so svojim najväčším protivníkom – bruselskými reguláciami Spoločnej poľnohospodárskej politiky. Dôsledkom týchto regulácií ich počet medzi rokmi 1980 a 2009 klesol až o neuveriteľných 50% – zo 600 na 300 miliónov jedincov. Niektoré konkrétne druhy vtákov sú však na tom ďaleko horšie – populácia Jarabice poľnej sa napríklad znížila až o 82%.
Pri nových členských krajinách možno očakávať ďalší výrazný pokles populácie vtáctva – keďže sa nariadeniam Spoločnej poľnohospodárskej politiky podriadili len relatívne nedávno. Celkové straty teda budú ešte oveľa vyššie.
Vinníkmi nie sú farmári, ale Spoločná poľnohospodárska politika EÚ
Predseda Paneurópskeho programu monitorovania bežného vtáctva Richard Gregory vysvetľuje, kto je za tento stav zodpovedný. Podľa neho za devastáciu nemôžu samotní farmári, ale nariadenia EÚ. EÚ je tak nesmierne pokrytecká – zatiaľ čo chrlí v oblasti životného prostredia reguláciu za reguláciou , pričom ich dopad je v konečnom dôsledku otázny, na druhej strane systémovo ničí celé spoločenstvá zvierat. Zabíjanie zvierat však nie je „cenou“, ktorú platíme za vyššiu životnú úroveň alebo efektívnejšiu výrobu. Je to ďalší náklad, ktorý popri všetkých ostatných negatívach prináša predpotopná a centrálne plánovaná Spoločná poľnohospodárska politika EÚ.
1. http://www.guardian.co.uk/environment/2012/may/26/eu-farming-policies-bird-
population?newsfeed=true