Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Spoločná poľnohospodárska politika EÚ a mladí farmári
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Spoločná poľnohospodárska politika EÚ viac podporí mladých

Spoločná poľnohospodárska politika EÚ (CAP) by vraj mala viac podporovať mladých farmárov. Dôvodom má byť najmä starnutie populácie v poľnohospodárstve, v dôsledku ktorého tiež vraj Spoločná poľnohospodárska …

Spoločná poľnohospodárska politika EÚ a mladí

… politika EÚ trpí nedostatkom inovácií. Ďalším dôvodom môže byť aj veľmi vysoká nezamestnanosť mladých, ktorá Európsku úniu trápi už roky. No aj keď sa viac peňazí pre mladých môže javiť ako správne riešenie, opak je pravdou.

Štedrá podpora mladých

V rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky Európskej únie môžu už dnes krajiny vyhradiť 2 % priamych platieb na podporu mladých farmárov. Vďaka reforme z minulého roka tiež mladí farmári môžu získať aj dodatočných 25 % k týmto priamym platbám, a to až na obdobie 5 rokov.

Členské krajiny navyše môžu mladých farmárov uprednostňovať aj inými spôsobmi, napríklad špeciálnou finančnou pomocou namierenou na startupy a podobne.

Podľa niektorých je to však málo a mladí farmári by v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ mali dostávať ešte viac. No už súčasná pomoc prináša viac škôd ako úžitku.

Pomýlená Spoločná poľnohospodárska politika EÚ

Najviac absurdné je to, že Spoločnú poľnohospodársku politiku EÚ by malo spraviť inovatívnejšou ďalšie prerozdeľovanie. Spoločnej poľnohospodárskej politike však nechýba inovatívnosť kvôli tomu, že je prerozdeľovanie nastavené nesprávne.

Naopak, inovatívnosť jej chýba práve kvôli tomu, že je založená na masívnom prerozdeľovaní peňazí daňovníkov namiesto toho, aby sa farmári snažili uspokojovať potreby zákazníkov.

Pomoc, ktorá má byť špeciálne namierená na mladých farmárov, navyše inovatívnosť zvýši len ťažko. Vyššie dotácie totiž prilákajú práve len ľudí, ktorí o prácu v poľnohospodárstve nemali záujem ani len pri štandardných úrovniach dotácií.

Vyššie dotácie pre vybrané skupiny ľudí v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky navyše znevýhodňujú všetkých ostatných.

Mladému farmárovi by stačilo robiť všetko presne rovnako ako jeho starší kolegovia, no vďaka o 25 % vyšším dotáciám by si mohol dovoliť nižšie ceny, ktorým jeho starší kolegovia nemôžu konkurovať. Byrokratické výhody tak inovatívnosť potláčajú a nie stimulujú.

Namiesto nekonečného vytvárania nových dotačných schém by preto inovatívnosti viac pomohol trh, na ktorom by boli úspešní tí, ktorí dokážu lepšie uspokojovať potreby zákazníkov a nie tí, ktorí majú vyššie dotácie.

A tomu by nič nepomohlo viac ako úplné zrušenie Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ.

Zdroj:
1. http://www.euractiv.com/sections/can-new-cap-deliver-sustainability/commission-ready-give-more-aid-young-farmers-317748

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.