Spoločná poľnohospodárska politika EÚ (CAP) je jednou z najvýznamnejších politík Európskej únie. Kedysi dokonca na CAP išla väčšina rozpočtu EÚ. Dnes už je Spoločná poľnohospodárska politika EÚ „len“ najväčšou …
… položkou rozpočtu Európskej únie. No napriek tomu táto politika zostáva skvelým príkladom centrálneho plánovania a byrokracie Európskej únie. A pri absencii trhových signálov chcú poľnohospodárom s inováciami pomáhať paradoxne aj byrokrati.
Keď byrokrati inovujú
Predstavitelia Európskej únie na tohtomesačnom „Európskom inovačnom summite“ rokovali o tom, ako by mohli pomôcť dostať inovácie do poľnohospodárskej prvovýroby.
Novým trendom je totiž tzv. presné poľnohospodárstvo (precision agriculture), v rámci ktorého sa využívajú dátové technológie, GPS, inteligentné senzory a internet na šetrenie zdrojov v poľnohospodárskom sektore.
Spoločná poľnohospodárska politika Európskej únie preto už dnes poskytuje rôzne podporné programy na tieto inovatívne technológie a v budúcnosti má prísť s ďalšími. Okrem iného má ísť aj o podporu budovania internetového pripojenia.
Ako napríklad uviedol predstaviteľ Európskej komisie Iman Boot, ktorý má na starosti Spoločnú poľnohospodársku politiku EÚ:
„Preto to čo najviac presadzujeme aj v rámci politiky rozvoja vidieka. EÚ má peniaze na to, aby podporila zavádzanie širokopásmového pripojenia vo vidieckych oblastiach.“
Samozrejme, podľa byrokratov má Európska únia peniaze na čokoľvek. Ale väčšie prerozdeľovanie ekonomike pomôže len ťažko a obzvlášť pri podpore inovácií.
Absurdná spoločná poľnohospodárska politika EÚ
Spoločná poľnohospodárska politika Európskej únie je systém plný kvót, dotácií a množstva regulácií a nariadení, kde o výrobe rozhodujú v konečnom dôsledku byrokrati a nie zákazníci.
Nečudo, že v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ poľnohospodári nemajú veľkú motiváciu inovovať.
Zatiaľ čo inde sa prispôsobujú podnikatelia zákazníkom, v poľnohospodárstve Európskej únie je to naopak.
Von z tohto marazmu však poľnohospodárov nedostanú „dobre naplánované“ inovácie, prípadne „tie správne“ centrálne plány.
Jedinou cestou je obmedzenie (a ideálne zrušenie) Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ a vystavenie poľnohospodárov skutočnej konkurencii na trhu.
Vtedy poľnohospodárom inovácie nikto nebude musieť prikazovať, podobne, ako dnes nikto neprikazuje inovácie pri výrobe počítačov, áut, nábytku alebo oblečenia. Spoločná poľnohospodárska politika EÚ tak vždy môže byť len brzdou a nikdy nie hnacou silou pokroku.
1. http://www.euractiv.sk/potravinarstvo/clanok/vyrobit-v