Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Spoločná poľnohospodárska politika EÚ - dotácie pre bohatých
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Spoločná poľnohospodárska politika EÚ je ako feudálna pomoc

Spoločná poľnohospodárska politika je moderným ekvivalentom feudálnej pomoci. O tom píše vo svojom článku pre britský denník Guardian George Monbiot. Spoločná poľnohospodárska politika je skutočne o …

Spoločná poľnohospodárska politika EÚ

… prerozdeľovaní peňazí k bohatým (od všetkých ostatných) a tento fakt sa dotyční snažia ospravedlniť rôznymi absurdnými argumentmi. Spoločná poľnohospodárska politika vedie tiež k obrovskému plytvaniu zdrojmi a k absurdným výsledkom. Je už len prežitkom z minulosti.

Spoločná poľnohospodárska politika pre bohatých

Neuveriteľné, že ľudia ešte stále tolerujú túto lúpež. Poľnohospodárske dotácie od EÚ sú ekvivalentom feudálnej pomoci pre 21. storočie. Súčasný systém odmeňuje tých, čo vlastnia pôdu. Čím viac pôdy človek vlastní, tým viac peňazí dostane. Niet divu, že najväčší vlastníci pôdy patria k najbohatším ľuďom v Európe. Týmto superbohatým ľuďom sa na ich dotácie skladajú všetci ostatní – vrátane tých najchudobnejších. Spoločná poľnohospodárska politika pripomína bailouty pre banky, akurát ide v tomto prípade o systém permanentný. Priemerná britská rodina platí ročne 245 libier na to, aby si milionári udržali svoj životný štýl. Od zvrhnutia starých autokracií náš kontinent nezažil degresívnejšiu daň. Francúzski farmári vyhadzujú hnoj na ulice, my by sme skôr mali vyhadzovať hnoj na francúzskych farmárov.

Absurdné argumenty

Absurdnými argumentmi je podporovaná aj spoločná poľnohospodárska politika. Podľa Európskej komisie sú potrebné dotácie pre prežitie farmárov vo svete, ktorý bude potrebovať stále viac potravín. Ak sa však očakáva vyšší dopyt, načo potrebujú dotácie? Toto je taký hlúpy nápad, ako keby sme dotovali firmu, ktorá už je úspešná a v budúcnosti sa jej dokonca rysujú ešte oveľa väčšie úspechy. Nemali by sme spolu s farmármi dotovať aj Apple? Ešte nedávno však spoločnú poľnohospodársku politiku ospravedlňovali presne opačným argumentom. Dotácie vraj potrebovali, lebo dopyt po potravinách bol nízky. Teraz ich zas potrebujú, lebo je vysoký. Ako vidíme, najskôr prichádza politika a až potom ospravedlnenia. Spoločná poľnohospodárska politika je zvrátená.

Kredit/zdroj:
1. http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2012/nov/26/europe-bung-landowners-farm-subsidies

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.