Spoločná poľnohospodárska politika EÚ je jedna z najkontroverznejších a najdiskutovanejších oblastí európskej politiky. Francúzski farmári v proteste proti poľnohospodárskej politike EÚ išli ešte o krok ďalej. Miesto …
… diskutovania zničili pred daňovým úradom až 100 000 vajec. Farmári navyše hrozia, že v prípade neúspechu budú rovnaké množstvo rozbíjať každý deň. Francúzi sa búria najmä kvôli regulácii klietok pre sliepky, ktorá prišla z EÚ. Spoločná poľnohospodárska politika EÚ mala spôsobiť, že sa vajcia predávajú za ceny nižšie, ako sú náklady na ich výrobu. Farmári teda požadujú, aby EÚ na vajcia zaviedla tvrdšie kvóty, čo ich ceny v konečnom dôsledku zvýši.
Keď farmári rozbíjajú vajcia
V rámci centrálne plánovanej Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ sú totiž kvóty na všetky poľnohospodárske produkty. Kvôli nízkym kvótam na cukor je napríklad likvidovaná výroba cukru na Slovensku. To, čo je však nešťastím pre jednu krajinu, je ziskom pre iných. Obmedzenie výroby nejakého produktu vedie k zvýšeniu jeho cien. A na tom zarábajú len vyvolení, ktorým boli dané kvóty pridelené.
Spoločná poľnohospodárska politika EÚ, kvóty a socializmus po novom
Francúzski farmári teda požadujú, aby Spoločná poľnohospodárska politika EÚ sprísnila kvóty. Drahšie vajcia tak zvýšia ich zisky. Samozrejme na úkor spotrebiteľov, ktorí tieto vajcia nakupujú. To je tragédia centrálneho plánovania EÚ. Socialisticky zmýšľajúci farmári sú jednoducho presvedčení o tom, že majú „právo na zisk“, a to za každých okolností. Na skutočne voľnom trhu by mali však zisk len tí, ktorí dokážu najefektívnejšie uspokojiť požiadavky zákazníkov.
No aj takýto prístup je zmenou k lepšiemu. Socialistické revolúcie ľudí, požadujúcich tvrdšie centrálne plánovanie, sú o niečo mierumilovnejšie, i keď stále vedú k bezhlavému ničeniu a plytvaniu. Kedysi ulicami tiekla krv nepohodlných ľudí, dnes nimi tečú vajcia, ktoré rozbíjajú farmári, žiadajúci od Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ nižšie kvóty.
1. http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-23613014