Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Spoločná poľnohospodárska politika EÚ | Farmári žiadajú väčšiu pomoc

Spoločná poľnohospodárska politika EÚ (CAP) je po mnohých stránkach jedným z najväčších programov Európskej únie vôbec, a to aj s ohľadom na veľkosť jej financovania z rozpočtu EÚ. Samozrejme, mnohí farmári sa aj tak …

Spoločná poľnohospodárska politika EÚ a farmári

… sťažujú na to, že pomoc, ktorú dostávajú, nie je dostatočná. A to paradoxne práve tí farmári, ktorí sú a najmä boli v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky Európskej únie podporovaní najviac.

Kontext dnešných problémov

Dnešným problémom farmárov sú príliš nízke (podľa nich) ceny bravčového mäsa a mlieka. To je dôsledkom viacerých faktorov, vrátane aktuálne platných sankcií voči Rusku.

No najväčší vplyv na znižovanie cien malo to, že v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ boli po troch desaťročiach minulý rok konečne zrušené kvóty na mlieko.

Vďaka týmto kvótam mohli všetci farmári vyrábať len „to správne“ množstvo mlieka nariadeného v rámci CAP, a kto si náhodou dovolil vyrobiť viac, dostal pokutu. Takto boli farmári spoľahlivo izolovaní od trhu a konkurencie.

A nesmieme tiež zabúdať na to, že spotreba mlieka a mäsa v Európskej únii dlhodobo klesá. Aj to prispelo k dnešnému poklesu cien.

Chceme ďalšiu pomoc

Francúzsky premiér Manuel Valls preto vyzýva Komisiu, aby v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ pomohla farmárom viac. Ako vyhlásil:

„Komisia by mala aktivovať svoje núdzové právomoci. Doteraz vykonala len príliš málo a príliš neskoro.“

Jeho kolega a minister poľnohospodárstva Stéphane Le Foll upresnil, že Komisia by mala prijať „opatrenia na reguláciu trhu“, inak povedané, ďalšie kvóty, prípadne podobné opatrenia na obmedzenie konkurencie.

Škodlivá Spoločná poľnohospodárska politika EÚ

No akákoľvek pomoc pre farmárov v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ je priveľká. Takáto pomoc totiž vždy ide len na úkor zákazníkov, prípadne iných farmárov.

Ak by napríklad boli znova zavedené kvóty na výrobu mlieka, vybraní farmári by možno zarobili viac, no len na úkor tých šikovnejších a najmä na úkor vyšších cien pre zákazníkov.

Európska komisia pritom špeciálne farmárom, ktorí v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky vyrábajú mlieko a bravčové mäso, udelila v septembri špeciálnu pomoc vo výške 500 miliónov eur.

Ani to však nestačilo na to, aby sa farmári konečne prispôsobili požiadavkám zákazníkov. To sa však koniec koncov od nich ani celkom neočakáva.

Celá Spoločná poľnohospodárska politika Európskej únie je totiž založená práve na tom, že rozhodovanie zákazníkov nahrádzajú rozhodnutia byrokratov.

Zdroj:
1. https://euobserver.com/economic/132183
2. http://www.euractiv.com/sections/agriculture-food/paris-ups-anti-brussels-rhetoric-over-farming-row-321725

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.