Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Spoločná poľnohospodárska politika EÚ ignoruje požiadavky
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Spoločná poľnohospodárska politika EÚ sa ešte viac zbyrokratizuje

Spoločná poľnohospodárska politika EÚ (SPP) je jedným z najžiarivejších príkladov zlyhania Európskej únie. Najmä vďaka nemu v sektore poľnohospodárstva v Európskej únii skutočný trh neexistuje. Namiesto …

Spoločná poľnohospodárska politika EÚ a byrokrati

… zákazníkov totiž v Spoločnej poľnohospodárskej politike EÚ výrobu riadia byrokrati cez všemožné kvóty, obmedzenia a nariadenia, ktorými poľnohospodárom hovoria koľko čoho môžu, respektíve musia vyrábať. A vďaka novému pravidlu sa situácia zhorší ešte viac.

Pravidlo troch plodín

Ide o takzvané „pravidlo troch plodín“. Toto pravidlo prikazuje všetkým farmám s výnimkou tých najmenších pestovať minimálne tri druhy plodín.

Európska únia chce takto farmárov „povzbudiť k diverzite“ a k ochrane životného prostredia. Britská ministerka životného prostredia Liz Truss to však tak pozitívne nevidí. Ako totiž vyhlásila:

„Pravidlo troch plodín znamená, že bruselskí byrokrati budú rozhodovať o tom, čo naši farmári vyrábajú, namiesto toho, čo chcú zákazníci, čo je problém.“

Byrokratickejšia Spoločná poľnohospodárska politika EÚ

No napriek svojmu rozhorčeniu Truss zrejme až priveľmi verí poľnohospodárskej politike EÚ.

Smerovanie poľnohospodárskej výroby podľa SPP totiž nielenže nie je, ale ani nemá stáť na rozhodnutí zákazníkov.

Celý byrokratický systém Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ vrátane kvót, dotácií, pokút a nespočetných nariadení je totiž založený práve na nesprávnej predstave, že byrokrati vedia rozhodovať lepšie ako zákazníci.

Nové pravidlo troch plodín preto nepochybne ešte viac poškodí spotrebiteľov a ešte viac zneefektívni už tak katastrofálny systém.

V skutočnosti totiž Spoločná poľnohospodárska politika EÚ na reálne požiadavky zákazníkov nehľadí ani dnes a ani nikdy nehľadela.

Zdroj:
1. http://www.telegraph.co.uk/news/newstopics/eureferendum/11382216/Liz-Truss-EU-rules-are-hurting-British-farmers.html

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.